„Zájmem naší společnosti je dodržovat veškerá pravidla hry, která platí v oblasti ekologie,“ konstatuje Hana Bártková, vedoucí odboru ekologie a tribotechniky strojírenského holdingu Vítkovice.
„Jestliže je někdy také nutnost kácení vzrostlé zeleně, provádíme okamžitě náhradní výsadbu. Naší prioritou je sázet stromy tam, kde došlo k jejich úbytku,“ pokračuje.

Ruská ulice: Zelená osa Vítkovic

Jedním z nejvýraznějších projektů v této oblasti je takzvaná Zelená osa Vítkovic, kterou strojírenská společnost připravuje ve spolupráci s městem Ostravou. Podle návrhu architekta Zdenka Sendlera z brněnského Ateliéru zahradní a krajinářské architektury by měla vzniknout platanová alej táhnoucí se podél celé Ruské ulice až do Dolní oblasti Vítkovic.

„Navrhovaná výsadba zeleně umožní propojení průmyslové a bytové zástavby, zlepší kvalitu ovzduší v dané lokalitě, sníží imisní zátěž omezením prašnosti z plošných zdrojů a omezí hluk,“ přibližuje Zelenou osu Vítkovic Bártková.

Projekční příprava je podle ní v závěrečné fázi, příští měsíc by se měla podávat žádost o dotaci ze Státního fondu životního prostředí. Náklady na tento projekt jsou vyčísleny na 17,5 milionu korun.

Vizualizace budoucí podoby zelené osy Vítkovic.

Park v Dolní oblasti Vítkovic

Ani Dolní oblast Vítkovic, kde nyní probíhá rekonstrukce prvních tří stěžejních objektů, jež lidem přinesou možnosti vzdělávání či kulturního vyžití, nezůstane jen nablýskaným areálem bez zeleně. Vzniknout by zde totiž měl park podle návrhu architekta Josefa Pleskota a jeho AP Ateliéru.

„Park, který je plánován v Dolní oblasti Vítkovic, bude lemovat takzvanou prodlouženou ulici Ruskou a vytvoří předěl mezi ryzí industriální zónou dolu Hlubina s areálem vysokých pecí a rozvojovým územím celé Dolní oblasti Vítkovic. Podle prozatímních předpokladů měl zaujímat plochu téměř čtyř takzvaných vítkovických čtverců, jejichž rozměr je 125 krát 125 metrů,“ nastiňuje plán Pleskot.

Diagonálně bude parkem procházet stará vítkovická cesta, která je dnes osázená topoly. Park má být protkán i dalšími komunikacemi s nepravidelnými pěšími cestičkami. Osázen bude hlavně vysokými stromy s mohutnými korpusy a rozlehlými travnatými plochami.

„Park by měl poskytovat prostory pro nejrůznější spontánní rekreačně-sportovní využívání. Nemohou v něm chybět čajovny, kavárničky, vodní prvky ani rozmanitá herní zařízení. Své místo v něm jistě zaujmou i umělecká díla,“ doplňuje Pleskot.

Cyklostezka podél řeky Ostravice

Zeleň a volnočasové aktivity v Dolní oblasti Vítkovic navážou také na patnáctikilometrovou cyklostezku, kterou by mělo v následujících dvou letech vybudovat město Ostrava.

Její trasa povede od Landeku přes Komenského sady, Černou louku, Karolinu, Dolní oblast Vítkovic až po obvod Hrabová, čímž dojde k severojižnímu propojení prakticky celého území města.

„Stezka bude od muzea na Landeku vedena po levém břehu Odry ke Koblovskému mostu a dále pak převážně po pravém břehu Ostravice kolem Slezskoostravského hradu až k lávce OZO v Hrabové. Tyto stavby jsou vázány na zdroje z Evropské unie, konkrétně na Regionální operační program Moravskoslezsko,“ říká mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

V této souvislosti už Vítkovice zahájily přípravu dalšího projektu, který by uvedenou trasu ve spolupráci s městem doplnil. Vznikne tak unikátní propojení pro volnočasové aktivity, kulturní vyžití, sport či zábavu. Cyklostezky totiž vhodně propojí také aktivity budované městem na řece Ostravici v rámci její celkové humanizace a zpřístupnění obyvatelům a turistům.

STARÉ EKOLOGICKÉ ZÁTĚŽE VE VÍTKOVICÍCH POSTUPNĚ MIZÍ

Sanace starých zátěží. To je téma, kterým se ve Vítkovicích rovněž usilovně zabývají. Podle Hany Bártkové, vedoucí odboru ekologie a tribotechniky strojírenského holdingu, je znečištění v podstatě na všech lokalitách obdobné.

„Zeminy jsou z důvodu strojírenské výroby znečištěny zejména oleji, v oblasti hutní výroby pak navíc těžkými kovy. V oblasti koksochemie a vysokých pecí pak je silné znečištění podzemních vod organickými látkami a taktéž těžkými kovy, které vznikalo od začátku fungování společnosti,“ vysvětluje Bártková.

Olej do kanalizace? Dnes už ne!

V současné době už je přístup k řešení ekologie podniku zcela odlišný, než–li v minulosti. Úplně jinak se nakládá s oleji, s odpady i s odpadními vodami, vše je pod větším dohledem a případnými sankcemi. Také ekologické povědomí zaměstnanců je neustále zlepšováno.

„Troufám si tvrdit, že i proto si dnes nikdo například nedovolí vylít olej do kanalizace, což bylo dříve obvyklým jevem. Velký pokrok nastal v oblasti odpadového hospodářství, kdy ve všech areálech společnosti je důsledně dodržováno třídění odpadů a jejich označování ve sběrných nádobách,“ míní odbornice z Vítkovic a doplňuje, že společnost dodržuje i veškeré stanovené limitní hodnoty týkající se znečišťování ovzduší.


*Snímek vlevo tvarovková slévárna těsně před sanací, snímek vpravo po sanaci.

Z pohledu provedených sanačních prací lze vidět v Dolní oblasti například novou halu společnosti Vítkovice Cylinders – protlačovací linku. Stojí na místě bývalé tvarovkové slévárny, která byla sanována v roce 2006. V letech 2001 až 2003 proběhly také sanační práce na chemické části koksovny spočívající v likvidaci jejích nadzemních částí.

Superzakázkyve znameníekologie

„Dále proběhla v roce 2009 například sanace Mostárny v Lískovci. Tam se odstraňovaly a dekontaminovaly znečištěné zeminy a podlahy v halách. V březnu letošního roku byly zahájeny sanační práce na jedné z lokalit v Dolní oblasti, takzvané Štěrkové koleji. Jde o lokalitu podél řeky Ostravice od ulice Rudné po haldu Hrabůvka. Zde proběhne sanace znečištěných zemin a celá plocha bude rekultivována. Vznikne tak další upravený prostor podél řeky, který lze následně využívat k různým aktivitám,“ popisuje Hana Bártková.

Další sanace vítkovických lokalit by se měly uskutečnit v rámci takzvané superzakázky s názvem Odstranění některých ekologických zátěží vzniklých před privatizací, kterou vyhlásilo ministerstvo financí. Tímto výběrovým řízením má být vybrán jediný dodavatel, který bude odstraňovat všechny ekologické zátěže v rámci celé republiky. Toto výběrové řízení však dosud nebylo ukončeno.

„Podle Ekologické smlouvy byla naší společnosti garantována úhrada nákladů na odstranění starých ekologických zátěží na všech lokalitách ve výši zhruba 5,2 miliardy korun,“ dodává Bártková.
Co je sanace?
Sanace slouží k odstranění starých ekologických zátěží, tedy k odstranění znečištění, které se nachází v horninovém prostředí – v zeminách a v podzemních vodách a také ve stavebních konstrukcích. V podmínkách Vítkovic se jedná o znečištění, které bylo způsobeno činností podniku před privatizací, tedy za doby jeho vlastnictví státem. Sanační práce provádějí odborné firmy, které disponují odborníky v oblastech geologie, hydrogeologie a chemie. Nejpoužívanějšími sanačními metodami zemin jsou například biodegradace, kdy se do zemin vkládá biologický materiál, který se živí právě znečišťujícími látkami.