Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šest bezbariérových středních škol v Ostravě. Je to hodně, nebo málo?

Studenti s handicapem mohou v současnosti navštěvovat šest ostravských bezbariérových středních škol, které zřizuje Moravskoslezský kraj. Do každé z nich se středoškoláci dostanou takzvaně bez bariéry.

28.9.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Ševčíková Eva

Přizpůsobit ale kompletně celý interiér školy studentům se specifickými potřebami je už vždy obtížnější. „Naše škola je bezbariérová od roku 2008. Máme výtah, bezbariérové sociální zařízení a vlastně téměř všechny učebny, kromě hudební a výtvarné místnosti, jsou bezbariérové," řekla Deníku Šárka Staníčková, ředitelka Gymnázia, Ostrava-Hrabůvka.

Bez bariér kvůli Studénce

Příčina, která vedení gymnázia přivedla k tomuto nápadu, překvapivě souvisí se Studénkou. „Když v roce 2008 došlo k železničnímu neštěstí ve Studénce, tehdy jeden náš student kvůli této nehodě přišel o obě končetiny. Rozhodli jsme se proto požádat našeho zřizovatele Moravskoslezský kraj o grant, díky kterému u nás nyní funguje například výtah," dodala ředitelka Šárka Staníčková.

Různá omezení

Další školou je i Střední průmyslová škola chemická akademika Heyrovského a Gymnázium v Ostravě (SPŠCHG). Pozvolný nájezd před vstupem do školy ani výtah tam studentům s částečným omezením pohybu nechybí.

„Před třemi lety nastoupila na naši školu první studentka na vozíčku. Od té doby u nás studovali studenti se zrakovou vadou i s těžkou vadou sluchu. Vždy záleží na konkrétní osobnosti. Jeden náš student i přes těžkou vadu zraku je natolik sociálně vyzralý a soběstačný, že dokáže projít celým areálem školy sám bez pomoci druhých. Dokáže si v novém prostoru vytvořit určité záchytné body, díky kterým se orientuje. Navíc má ve třídě dobrý kolektiv, což je důležité," řekl ředitel SPŠCHG Jiří Kaličinský s tím, že do budoucna by si přál, aby se studenti dostali bez bariér kamkoliv.

Šest bezbariérových středních škol v Ostravě je podle některých ředitelů dostatečný počet. Vychází přitom ze svých vlastních zkušeností, kdy školu často navštěvuje méně než deset studentů s handicapem.

Programy firem

„Buďte rádi za těch šest bezbariérových středních škol, které v Ostravě máte. Existují města i kraje, které nemají žádné střední školy přístupné dětem s pohybovým omezením," uvedla Dagmar Lanzová, předsedkyně komise pro oblast bariér Národní rady osob se zdravotním postižením.

„Školy by jednoznačně měly být řešeny bezbariérově. Vždyť ve většině případů jde o zařízení, která zaměstnávají více než 25 osob a také je navštěvuje veřejnost. Existují různé programy firem. Skrze ně mohou školy získat potřebné finance například na realizaci potřebných plošin nebo výtahů. Jedním z nich je i Oranžová učebna či Oranžové schody," dodala Dagmar Lanzová.

Autor: Lucie Mališová

28.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žáci 1.B, ZŠ a MŠ Ukrajinská 19, Ostrava-Poruba

Představujeme prvňáčky z ostravských ZŠ Ukrajinská a Na Mlýnici

Ivo Vondrák jako host on-line rozhovoru v ostravské redakci Deníku.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ragbisté Mariánských Hor si zahrají rozhodující zápas o extraligu

Ragbisté Mariánských Hor budou bojovat o extraligu. Tým trenéra Roba Vanna sice v závěrečném kole Českého poháru, skupiny Morava, nezískal na hřišti Zlína původně potřebný bod, a prohrál tam 9:29, nakonec jim však i tento výsledek zaručil postup do finále.

Osudy pevností na Opavsku? Klubovny, ubytování načerno nebo muzea či sklady...

Klubovny, ubytování načerno nebo muzea či sklady. Takové osudy mají dnes pevnosti a pevnůstky na Opavsku, které se budovaly v letech 1935 až 1938, tedy před více než osmdesáti lety. Mnohé z nich už dávno nepatří armádě, další se na převod do majetku historických spolků, jednotlivců nebo měst a obcí teprve chystají.

S ODISkou nově do Ostravy také žlutými vlaky

Na krajskou síťovku ODISKA budou moci cestující jezdit i vlaky RegioJet. Do systému budou zařazeny tři ranní spoje z Návsí.

Pouze čtyři strany v Moravskoslezském kraji mají v čele kandidátky ženu

V Moravskoslezském kraji jde do blížících se voleb šestadvacet stran a hnutí. Deník zjišťoval, kolik je na jejich kandidátkách příslušnic něžného pohlaví.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení