Do sedmdesáti základních ostravských škol zamíří bezmála dvacet tisíc školáků.

Vůbec poprvé zasedne do školních lavic také 3161 dětí. „Pro školní rok 2013/2014 bylo poprvé u zápisu 2659 dětí a 502 přichází do první třídy po odkladu školní docházky," uvedla Andrea Vojkovská z ostravského magistrátu.

Další podrobnosti k zahájení letošního školního roku přináší dnešní - pondělní - tištěné vydání Moravskoslezského deníku.

Nezralé

O odklad školní docházky žádají rodiče, pokud dítě není v šesti letech vyzrálé po psychické nebo tělesné stránce přiměřeně svému věku. Rozhoduje o něm ředitel příslušné školy, rodiče musí doložit posudek dětského lékaře a pedagogicko-psychologické poradny. V Ostravě každý rok zhruba pětistovka dětí, které by měly nastoupit do první třídy, nakonec nenastoupí. Loni byl jejich počet dokonce 588, letos klesl na 502.

„Máme tři odklady, toto číslo se v posledních letech příliš nemění," říká Darina Drozdová, zástupkyně ředitele z Církevní základní školy Přemysla Pittra v Ostravě-Přívoze. Jak ale připustila, vzhledem k lokalitě, ve které škola působí, jim citelně chybí přípravný ročník. Zde by se děti připravily na vstup do školy a v první třídě by lépe zvládaly učivo.

Z toho důvodu se podle Drozdové totiž stává, že škola musí navrhnout dodatečný odklad školní docházky i dětem, které sice v září nastoupí, ale v průběhu několika týdnů se ukáže, že požadavkům na první ročník nestačí. Vzhledem k tomu, že zřizovatelem školy je církev, nemají možnost zde přípravný ročník zřídit.

„Přípravka je někdy opravdu velmi potřeba. Učitel v ní třeba v září začíná i tím, že učí děti splachovat na WC a umývat si ruce před jídlem. Na držení tužky, rozmluvení, nácvik motoriky a dalších věcí, které by měl prvňák znát už před nástupem do školy, dojde také. Ale později," vzpomíná bývalá učitelka Lenka Hrubá, která v přípravce také nějaký čas učila.

K tématu

V základních školách na území města je celkem 19 922 žáků. Celkem do 1. tříd na území města nastoupí 3161 prvňáčků. V uplynulém školním roce jich bylo 3304.

Ve správním obvodu Ostrava je sedmdesát základních škol, z toho 59 z nich je na území města. Letos nebude žádná zrušena, otevřou všechny.

Nejmenší škola je ve Lhotce má 52 žáků a je zde jen první stupeň. Nejmenší úplná základní škola je Trnkovecká v Radvanicích s 83 žáky. Naopak největší se 694 žáky je Základní a mateřská škola Ostrčilova v Moravské Ostravě. Po ní následuje Základní škola Porubská 831 v Porubě, která má 658 žáků. 

Iva Mušálková

OTESTUJTE SE

Žáci v pátém a devátém ročníku budou psát i v letošním školním roce srovnávací testy. Abyste si udělali představu, co by měl dnešní páťák zvládnout v matematice, připravili jsme pro vás ukázku z takzvaných ministerských standardů. Ty byly zavedeny v loňském roce, nejen pro matematiku, ale i český jazyk a cizí jazyky. Jedním z důvodů byla klesající úroveň znalostí českých školáků, kterou potvrdily i mezinárodní průzkumy.

PRO ZVĚTŠENÍ JEDNOTLIVÝCH OBRÁZKŮ NA NĚ KLIKNĚTE