Let viny 

Už před časem vzbudil ohlas, nejen mezi odbornou veřejností, její snímek Hormonální akvárium o cestě antikoncepční pilulky a jejím vlivu na změny pohlaví u ryb. Natočila také krátký film o Guru Járovi s názvem V čem je háček?, dále dva opusy o súfijském tanci Sedmero údolí a Be loved, který byl uveden na přehlídce českého umění v Museo MAXXI v Římě. Film Kalado, inspirovaný uměním japonského tanečníka Saje Kijimy, byl uveden na Mezinárodním filmovém festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě před sedmi roky. Následoval snímek Let viny.

Tisková konference k zahájení přípravy urbanisticko-architektonické soutěže Žofinka, 3. června 2024, Ostrava.
VIDEO: Nová ostravská čtvrť Pod Žofinkou bude pro 12 tisíc lidí. Kdy a za kolik

„V tomto filmovém opusu jsem se vydala na cestu sebepoznání, abych uzdravila své nemocné ledviny,“ říká sympatická dokumentaristka, která zjistila, že film ji totálně fascinuje a přesně dokáže vyjádřit to, o co jí jde. „Snoubí se v něm věda a umění, a zároveň v něm mohu projevit svůj názor a postoj,“ doplňuje Tereza Tara.

Ženy v šestinedělí

Filmařku, která je sama matkou dvou dětí, zajímají například praktické zdravotní stavy rodiček bezprostředně po porodu. Odtud pramení i název jejího nového dokumentu Ženy v šestinedělí.

Z natáčení dokumentu Šestinedělí napospas.Z natáčení dokumentu Šestinedělí napospas.Zdroj: archiv Terezy Tary

„Ženy v šestinedělí, i ty po císařském řezu, jsou ponechány bez systémové poporodní péče v domácím prostředí, přestože může být ohroženo jejich fyzické i psychické zdraví. Ještě před revolucí bylo běžné, že ženy po porodu navštěvovaly ženské sestry. V dnešní době je kompetentní osobou k péči o ženu a novorozence komunitní porodní asistentka. Zdravotní pojišťovny mají na tuto péči kód, a žena má nárok na tři návštěvy hrazené ze zdravotního pojištění. Pojišťovny však nechtějí s komunitními porodními asistentkami uzavírat smlouvu a předseda České gynekologické a porodnické společnosti nevidí k návštěvě porodní asistentky u ženy těhotné či po porodu jakoukoli medicínskou indikaci,“ otevírá téma autorka svého snímku. Dá se situace změnit? Problematika, která by měla zajímat především nejenom budoucí maminky i širší veřejnost. Premiéra dokumentu Šestinedělí napospas je na programu dnes, tedy ve středu 5. června ve 21.30 hodin na ČT 2.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT:

Beats for Love v Ostravě uvede Davida Guettu a vrátí se zpátky ke kořenům

Zdroj: Deník/Kateřina Součková