Let viny 

Už před časem vzbudil ohlas, nejen mezi odbornou veřejností, její snímek Hormonální akvárium o cestě antikoncepční pilulky a jejím vlivu na změny pohlaví u ryb. Natočila také krátký film o Guru Járovi s názvem V čem je háček?, dále dva opusy o súfijském tanci Sedmero údolí a Be loved, který byl uveden na přehlídce českého umění v Museo MAXXI v Římě. Film Kalado, inspirovaný uměním japonského tanečníka Saje Kijimy, byl uveden na Mezinárodním filmovém festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě před sedmi roky. Následoval snímek Let viny.

„V tomto filmovém opusu jsem se vydala na cestu sebepoznání, abych uzdravila své nemocné ledviny,“ říká sympatická dokumentaristka, která zjistila, že film ji totálně fascinuje a přesně dokáže vyjádřit to, o co jí jde. „Snoubí se v něm věda a umění, a zároveň v něm mohu projevit svůj názor a postoj,“ doplňuje Tereza Tara.

Ženy v šestinedělí

Filmařku, která je sama matkou dvou dětí, zajímají například praktické zdravotní stavy rodiček bezprostředně po porodu. Odtud pramení i název jejího nového dokumentu Ženy v šestinedělí.

close Z natáčení dokumentu Šestinedělí napospas. info Zdroj: archiv Terezy Tary zoom_in Z natáčení dokumentu Šestinedělí napospas.

„Ženy v šestinedělí, i ty po císařském řezu, jsou ponechány bez systémové poporodní péče v domácím prostředí, přestože může být ohroženo jejich fyzické i psychické zdraví. Ještě před revolucí bylo běžné, že ženy po porodu navštěvovaly ženské sestry. V dnešní době je kompetentní osobou k péči o ženu a novorozence komunitní porodní asistentka. Zdravotní pojišťovny mají na tuto péči kód, a žena má nárok na tři návštěvy hrazené ze zdravotního pojištění. Pojišťovny však nechtějí s komunitními porodními asistentkami uzavírat smlouvu a předseda České gynekologické a porodnické společnosti nevidí k návštěvě porodní asistentky u ženy těhotné či po porodu jakoukoli medicínskou indikaci,“ otevírá téma autorka svého snímku. Dá se situace změnit? Problematika, která by měla zajímat především nejenom budoucí maminky i širší veřejnost. Premiéra dokumentu Šestinedělí napospas je na programu dnes, tedy ve středu 5. června ve 21.30 hodin na ČT 2.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT:

Beats for Love v Ostravě uvede Davida Guettu a vrátí se zpátky ke kořenům

Reportáž z tiskové konference festivalu Beats for Love, 4. června 2024. | Video: Deník/Kateřina Součková