„Máš tu lyže?“ ptají se pacientky, zatímco si prohlížejí její malou krabici s hračkami a hledají lyže. Pak vytahují dezinfikátor (bublifuk) a provádějí „dezinfekci“. Holčička chytá blubliny a směje se.

„Trojkolka Nikolka je dezinfikovaná všude, paní maminková, a báječně po tom rostou vlasy, vidíte sama,“ kostatuje sestřička Kykyslava, jejíž hřívu by jí opravdu leckdo mohl závidět. To už ale zaznívá fanfára na ukulele a Nikolka dostává na krk čokoládovou medaili.

„Vypadá to, že si v nemocnici ještě poležíme. Nikča je po onkologické léčbě nádoru v malé pánvi, teď jsme v remisi, ale aktuálně bojuje s ledvinovými kameny a ledvinami,“ vysvětluje maminka čtyřleté pacientky Marcela Benešová z Frýdku-Místku.

„My ti chceme předat a pogratulovat k dnešnímu velkému sportovnímu výkonu počínaje dezinfekcí a konče masáží a předáváme medaili,“ slavnostně pronáší zdravotní sestřička s červeným klaunským nosem.

Klauniády Zdravotních klaunů na Dětské klinice Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě si tady malí pacienti užívají poměrně často. Ta včerejší byla ale přece jen o něco atraktivnější. Rozdávaly se nejen medaile, ale v netradičních rolích se představily herečka Národního divadla v Praze Tereza Vilišová a herečka Divadla Petra Bezruče Sylvie Krupanská.

Ve dveřích potkávají červenonosé zdravotnice dvou a půl letou Marušku Vašíčkovou s košíkem plným zvířátek. „Byla jsi na nákupu, žejo? A můžeme ti ty zvířátka zasněžit? Po souhlasném kývnují přichází opět na řadu bublifuk.

„Marušku čeká operace oka,“ vysvětluje důvod svého pobytu její maminka Magdaléna.

A jak se „doktorka a sestřička“ na dnešní odpoledne připravovaly? „Ráno jsem si oholila nohy i knír, oprášila jsem boby a lehké myšlenky a vyrazila jsem,“ nevychází z role Sylvie Krupanská.

Teprve až po sundání klaunského nosu se dozvídám, že na klauniádu se nedá připravit – jen mít otevřenou mysl, vzít si s sebou pár netradičních rekvizit, jako třeba boby, které jsou v souvislosti s olympiádou aktuální.

„Snažíme se na dítě napojit, abychom odhadly, co je pro něj v danou chvíli to nejlepší,“ vysvětluje Tereza Vilišová.
„Jsme moc rády, že i přesto, že je na klinice zákaz návštěv, jsme mohly děti rozesmát a předat jim medaile za to, jak statečně zvládají svou nemoc,“ uvedla mluvčí Zdravotních klaunů Kateřina Procházková.