Setkání připravuje spolek Senioři Hrušov. Mezi jeho nejaktivnější členy patří 69letá Zdeňka Dudková.

Rodáci z Hrušova jsou na sebe pyšní, byť jim hrozí vymření, jak tvrdí Pavel Pasek (vpravo) a Zdeněk Dudek.„První setkání rodáků a přátel Hrušova se uskutečnilo před 30 lety. Ti, kdo tradici setkání založili, Růžena Slívková, Milan Ševčík a Květoslav Knapek, už ale bohužel mezi námi nejsou. Letos by slavili 95. narozeniny. Setkání se konají co tři roky. My s manželem jsme se začali aktivně podílet na přípravě setkání v roce 2003. Od té doby v tom pokračujeme,“ říká Zdeňka Dudková.

Jak vysvětluje, přípravy na setkání rodáků a přátel Hrušova trvají minimálně tři čtvrtě roku.

Nejprve je třeba zajistit místnost pro setkání a pak následuje psaní e-mailů, dopisů, telefonáty či třeba vzkazy známým.

„Dříve jsme psali hlavně dopisy, známky ale zdražují. Teď už posíláme i e-maily, telefonujeme, nebo se snažíme informace předat prostřednictvím známých. Pokaždé se ale snažíme zajistit, aby se informace o setkání dostala mezi co nejvíce lidí. Na posledním setkání v roce 2015 jsme měli i rodačku, která přijela ze Slovenska, a také návštěvu z Německa. Dříve jezdívali na setkání i návštěvy z Austrálie, manželé Švejnohovi pak dorazili dokonce až z Kanady. Těm už je ale hodně roků, tak si aspoň občas píšeme,“ vysvětluje Zdeňka Dudková.

VLASTIMIL BRODSKÝ ČI MARIE ROTTROVÁ

Hrušov je místo, kde se narodily pozdější slavné osobnosti. Například herec Vlastimil Brodský, zpěvačka Marie Rottrová či herec Karel Fiala (slavný Limonádový Joe).

Svého zástupce má i mladší generace. Prarodiče a otec světoznámého plastického chirurga Bohdana Pomahače žili v Hrušově v ulici Ke Kamenině.

Setkání rodáků z Hrušova.

„Počty účastníků na našich setkáních jsou různé, pohybují se od 250 do 360 lidí. Abychom to lidem usnadnili, má každý účastník připnutou jmenovku. A museli jsme na ni zvětšit i písmo, aby člověk už zdálky na ni viděl a nemusel to luštit až tak zblízka. A ženy si tam píší i příjmení za svobodna, aby je třeba poznali bývalí spolužáci,“ vysvětluje Zdeňka Dudková.

A jak si organizátorka setkání vysvětluje, že se setkávají rodáci a přátelé právě z Hrušova, a ne třeba z jiných částí Ostravy?

„Myslím, že rodáci z Hrušova jsou taková velká rodina. Hrušov byl od roku 1908 do 1941 městys. Bylo to místo, kde se dobře žilo. Byly tu obchody, školy, kino, koupaliště. To, že dneska to tam nevypadá nic moc, je nám líto. Možná ale právě proto panuje mezi rodáky a přáteli Hrušova větší soudržnost,“ míní Zdeňka Dudková.

Jak dodává, otázka je, jak dlouho se tradici podaří udržet. „Ti dříve narození se scházejí rádi. Lidí, kterým je méně než šedesát, už ale na ta naše setkání moc nechodí a ti ještě mladší Hrušov v jeho bývalé slávě už nepamatují. Bydlí většinou někde jinde na sídlištích,“ dodává Zdeňka Dudková.