Kopii v měřítku 1:5. V létě ji po dvou letech práce dokončil Jan Tichý, vnuk stavitele původního mlýna a posledního rakousko-uherského starosty obvodu Josefa Tichého.

„Děda si ho postavil proto, aby jako statkář a zemědělec mohl mlít šrot ke krmení dobytka. Pak udělal ještě jeden menší a měl ho na zemské výstavě v Hradci nad Moravicí. Oba potkal smutný osud, shořely,“ popisoval současný stavitel, jenž se dal do díla krátce po svém odchodu do penze.

Ilustrační foto.
Dobrá zpráva pro všechny pivaře: točené pivo nezdraží

Jeho model vycházel také z takzvaného německého typu větrného mlýna, vysoký je přes dva metry, rozpětí lopatek má skoro třímetrové. Uvnitř si autor doslova vyhrál s mechanismem, vše odpovídalo originálu a nechybí ani místnost pro mlynáře.

„Tak jako děda jsem nicméně místo tehdy běžně užívané čtyřhranné zděné základny pro uložení osy mlýna použil kruhovou,“ vysvětloval Tichý.

Mletí v něm nicméně nevyzkoušel, mlýnské kameny totiž odléval ze směsi pryskyřice a písku. Původní mlýnský kámen se starého mlýna má ostatně stále na zahradě, hned vedle modelu a naproti místu, kde byl do počátku 90. let minulého století dvanáctimetrový originál od jeho dědy. 

Kaple svaté Alžběty.
Kaple v centru Ostravy se znovu otevře veřejnosti. Bude vyzdobena rostlinami