Lidé z největších sídlišť na Jihu sice odmítají jakoukoliv asociaci svých bydlišť s ghetty a mají pravdu (Dubina i Bělský Les se mění k hezčímu a zelenějšímu). Nicméně připouštějí, že pověst některých míst není nejlepší.

„Katastrofální situace začíná být u Alberta vedle podchodu v Horní ulici, scházejí se tady nepřizpůsobiví, řvou a kradou,“ líčí čtenářka Ivona z Dubiny. A obyvatel protilehlého sídliště Bělský Les přidává: „Zkuste ulici J. Herolda, žiji tady asi sedm let a býval tu klid. Dnes se tu ale pohybují všelijaká individua, okolo popelnic je nepořádek ze smetí, které z nich vytahují. Ožralci i narkomani vysedávající na veřejných místech, v noci dunění a driftování aut či motocyklů. Jen mě, prosím, nejmenujte…“

Dubina. Jedno z největších sídlišť Ostravy.
Strážníci museli zasahovat u rvačky na dětském hřišti na Dubině

V ulici V. Vlasákové také mívají problémy s „bordeláři“, jenže uvnitř paneláků. „Na chodbách, schodištích a ve sklepech najdete cokoli od nákupních vozíků s odpadem po kusy nábytku,“ popisuje své zkušenosti i sama místostarostka Markéta Langrová. Obvod proto začíná dělat pořádek po svém.

Pivnice U Rady, červen 2019 v Ostravě.
Kauza zkaženého masa U Rady. Co bude s restaurací v centru města?

„Vyzvali jsme nájemníky, aby uvedli společné prostory do pořádku. Nestalo se tak, proto jsme nechali uklidit a tyto náklady zaneseme do jejich ročního vyúčtování nájemného,“ říká Gabriela Gödelová z radnice Jihu. A podotýká, že po měsíci byl svinčík v domě znovu… což se opět projeví v nájmech.

Nejlidnatější ostravský obvod paradoxně na svých dvou největších sídlištích nespravuje moc paneláků. „Pětadvacet máme na Dubině a čtyřiadvacet v Bělském Lese. Zbytek patří bytovým družstvům či soukromým vlastníkům. Kteří si v nich mohou bohužel ubytovávat, koho chtějí,“ zdůrazňuje Gödelová.

V minulých dnech zamířili úředníci s obligátním doprovodem strážníků alespoň do obecních domů. „Odkud nám hlásili problémy. Polovina nájemníků ale nebyla doma nebo byty nezpřístupnila,“ líčí s tím, že kontrolu zopakují. I tam, kde si slušní stěžují na „nesnesitelnou“ rozrostlou rodinu a její návštěvy!

Ani v sociálním bydlení na Dubině či v Bělském Lese nechtějí jistí lidé přijmout pomocnou ruku. „Dokládá to fakt, že více než třetinu bytů přidělených v projektu Koncepce bydlení a její pilotní ověření ve městě Ostravě nájemci na Jihu opustili kvůli hrubému porušení pravidel,“ upozorňují úředníci.

Problémové domy na ulici V. Košaře 4 a 5 v ostravské městské části Dubina, březen 2018.
Paneláky hrůzy na Dubině. Problémové sousedy se lidé bojí jmenovat
Dopadení ujíždějícího řidiče policisty. Ilustrační foto.
Divokou honičku na Dubině vyhráli policisté. Pronásledovali zdrogovaného řidiče