Policejní zátarasy a někdy ani výstřely ze služební zbraně nezastaví šílené řidiče, kteří se za každou cenu snaží ujet ochráncům zákona. Takových případů v celé České republice přibývá. Výjimkou není ani Moravskoslezský kraj, kde se honičky odehrávají zejména v ulicích Ostravy.

„S těmito řidiči se setkáváme stále častěji," potvrdil zástupce ředitele ostravské policie Radovan Vojta s tím, že agresivita a bezohlednost řidičů narůstá.

Jako příklad Vojta uvedl počínání šestadvacetiletého mladíka, který policistům ujížděl opakovaně. Po zadržení, výslechu a následném propuštění neváhal znovu usednout za volat. Muž nakonec putoval do vazby a vězení, kde si nyní odpykává trest za předchozí delikty.

Brzy jej čeká další soud, a to právě kvůli opakovaným újezdům, při kterých ohrožoval policisty a okolí. Čelí obvinění z obecného ohrožení. „Dělal si z policistů srandu," řekl na mladíkovu adresu Vojta.

Při jednom z pronásledování ochránci zákona postavili automobilový zátaras a sami se schovali do příkopu. Řidič narazil do vozidel a odhodil je směrem k ukrytým policistům. Těm nezbylo nic jiného než na poslední chvíli uskočit.

Jindy dokonce padl výstřel. Ani to ale motoristu nepřivedlo k rozumu.

Jedna z divokých autohoniček skončila pro uprchlíka málem tragicky. U Jistebníku vyběhl z vozidla a skočil do řeky. Zranil se však a policisté, kteří jej zadrželi, mu museli poskytnout první pomoc.

Přestože řidičů, kteří z různých důvodů chtějí policistům ujet, přibývá, drtivá většina z nich je dopadena.

„V rámci Ostravy máme velmi dobře vypracovaný plán, abychom zadrželi ujíždějící motoristy," řekl Radovan Vojta.

„Venku operuje spousta hlídek. A pokud řidič začne ujíždět, tak se v podstatě během chvilky sjede čtyři pět aut. Celou akci řídí operační středisko, které pomocí lokalizace GPS vidí, kde se služební auta nacházejí, a může je navádět. Motorista je zpravidla dostižen. Jen zcela ojediněle se někomu podaří ujet," popsal již dříve Deníku policejní systém zástupce ostravského dopravního inspektorátu Petr Görlich.