Důvodem byla speciální tisícikorunová bankovka s přetiskem k 30. výročí rozdělení československé měny, kterou vydává ČNB. Každý zájemce může koupit nanejvýš pět bankovek. 

Do oběhu bude vydáno 200 tisíc kusů této bankovky. Speciální tisícikorunu půjde běžně využívat v obchodech.

Fronta u ČNB v Ostravě.
Nové dvacetikoruny Čechy lákají. Před bankami nastalo pozdvižení

„Už mám několik bankovek a mincí. Například Gotta nebo Bohdalovou. Mám je pro svou dceru. Myslím, že na tom může vydělat,“ řekl Deníku Honza (35 let) stojící před ostravskou ČNB. Bankovka stojí tisíc korun a je platná i v běžném obchodním styku. Fronty se tvořily i před dalšími pobočkami ČNB v republice.

"Přijel jsem kolem půl čtvrté," řekl Deníku Pavel z Velkých Albrechtic, jeden z prvních mužů, který spokojeně odcházel s pamětními bankovkami hned krátce po otevření. "Já přijel až ráno, ale pán přede mnou říkal, že tu stojí už od včerejšího večera, od devíti hodin a byl tu celou noc." 

Zdroj: Youtube

V zájmu rychlého odbavení ČNB doporučuje, aby zájemci o výroční bankovky předkládali přesnou částku v Kč (počet požadovaných bankovek s přítiskem krát 1 000) v bankovkách. Platba kartou není možná - více zde.

Od standardní bankovky se tato speciální liší přetiskem na lícní straně, který tvoří výroční logo ČNB ke 30 letům existence a motiv dobového kolku z doby měnové odluky. Motiv kolku vychází z originální rytiny tisícikorunového kolku, která se dochovala v technickém archivu Státní tiskárny cenin. Kolky se v roce 1993 označovaly původní československé bankovky využívané do doby, než byla vytištěna nová česká platidla.