Tradiční akce je zaměřena na problematiku práva a jeho přiblížení laické veřejnosti. Vstupy jsou zdarma, je však nutná rezervace. Lidé si mohou prohlédnout i místa, kam se běžně nedostanou. Jde například o Ústav soudního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava (ÚSL), který patří mezi přední soudně lékařská pracoviště v České republice. O tyto exkurze byl v minulých letech obrovský zájem a na řadu lidí se již nedostalo.

Rezervace místa

„Určitě je vhodná včasná rezervace, a to nejen na tuto exkurzi. Program letošního ročníku Noci práva je stejně jako ty minulé opravdu bohatý a pestrý. Věřím, že si v něm každý najde to své,“ uvedl generální manažer projektu Petr Kausta z Nadačního fondu Paragraf, který Noc práva pořádá společně se spolkem Nugis Finem.

Ostravar Aréna. Ilustrační foto.
Ostrava rozhodla: Ostravar Arénu opraví, pro hokej chce ale postavit novou halu

Do Noci práva se zapojila řada institucí, mimo jiné soudy ve všech třech zmiňovaných městech. Příchozí zavítají do veřejnosti nepřístupných prostor, v Ostravě si prohlédnou i reprezentativní kancelář předsedy krajského soudu. Součástí akce jsou i simulované soudní procesy, ve kterých se návštěvníci ocitnou v roli soudců rozhodujících o vině, či nevině.

Aktivní střelec

Policisté připravili besedu na téma Aktivní střelec, ve které se budou věnovat i nedávné tragické události na Filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze. Poradí, co v podobné situaci, která se v roce 2019 odehrála i ve Fakultní nemocnici v Ostravě, dělat.

Tak to vypadá po dešti ze sjezdu ze třídy T.G. Masaryka na Hlavní třídu ve Frýdku. Únor 2024.
VIDEO: Auta v centru Frýdku-Místku musí projíždět velkou vodou. Kdy se to spraví

Ve Frýdku-Místku je připravena zajímavá exkurze nazvaná: Když Vás ovládne alkohol aneb U nás na záchytce. Zájemci se mohou seznámit s provozem a právními aspekty pobytu na protialkoholní záchytné stanici. V Novém Jičíně čeká na návštěvníky mimo jiné zajímavá přednáška na téma: I to je trestné.

Experti na nehody

Noci práva se účastní také Ostravská univerzita s pestrým programem. Zajímavá bude jistě přednáška na téma Osobní údaje – mýty & realita. Hovořit se bude o tom, co lze a nelze fotit a následně zveřejňovat, co se děje s osobními údaji a podobně.

Na půdu Ostravské univerzity zavítají také odborníci z Vysokého učení Technického v Brně – Ústavu soudního inženýrství, kteří dělají rozbory a expertizy těch nejkomplikovanějších a nejtěžších dopravních nehod. Předvedou i možnosti simulací nehod za pomocí moderních počítačových metod.

Hončova hůrka ve Skotnici - 18. února 2024.
Hončova hůrka na Novojičínsku není jen o minerálech. Nabízí pěkné výhledy

V rámci Noci práva je připravena i řada besed se soudci, státními zástupci, policisty a dalšími odborníky. Jedno takové setkání se uskuteční na ostravském magistrátu, kde je připravena panelová diskuze o právnických profesích s advokátem, soudcem, státním zástupcem, notářem a policistou.

Podrobný program lze nalézt ZDE

Instituce zapojené do festivalu Noc práva v Ostravě, Frýdku-Místku a Novém Jičíně

Krajský soud v Ostravě, Okresní soud v Ostravě, Okresní soud ve Frýdku – Místku, Okresní soud v Novém Jičíně, Krajské státní zastupitelství v Ostravě, Okresní státní zastupitelství v Ostravě, Okresní státní zastupitelství ve Frýdku - Místku, Okresní státní zastupitelství v Novém Jičíně, Česká advokátní komora, Probační a mediační služba ve Frýdku - Místku, Vazební věznice Ostrava, Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje, Statutární město Ostrava, Ústav soudního lékařství FNO, Fakultní nemocnice Ostrava, Krevní centrum Fakultní nemocnice Ostrava, Ostravská Univerzita, Lékařská fakulta Ostravské univerzity, Nemocnice ve Frýdku-Místku, p. o., Statutární město Ostrava, Kavárna V Zahradní, Městská policie v Novém Jičíně, město Nový Jičín, Vysoké učení Technické v Brně – Ústav soudního inženýrství.