„Během čtvrtečního dopoledne začne ve východní polovině území zesilovat jihovýchodní až jižní vítr, jehož nárazy mohou postupně na Moravě a ve Slezsku, Českomoravské vrchovině a části východních Čech dosáhnout hodnot kolem 70 kilometrů v hodině, na hřebenech hor až 110 kilometrů za hodinu. Vítr bude v pátek dopoledne od západu slábnout a měnit se na západní,“ sdělili na sociální síti meteorologové.

Silný vítr foukal na východě a severu Moravy a ve Slezsku už v noci na úterý.

Ilustrační foto.
OBRAZEM: Bouře s rekordním počtem blesků řádila i v Moravskoslezském kraji

Lidé by měli zajistit okna i dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky a být opatrní při pohybu venku a při řízení vozidel. Na horách doporučují meteorologové omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií.

Dva měsíce po větrné kalamitě v Beskydech, 27. 10. 2023.
VIDEO: Takto se změní lesy v Beskydech po kalamitě. Už nebudou, jako před tím

Nárazy větru mohou poškodit stromy a lesní porosty, hrozí úrazy uvolněnými předměty nebo zlomenými větvemi. Problémy mohou vznikat i v dopravě, upozornil ČHMÚ.

Výstraha před silným větrem platí od čtvrtečních 12 hodin do pátečního poledne pro Moravskoslezský kraj, východní část Královéhradeckého kraje, Vysočinu, dále Pardubický, Jihomoravský, Olomoucký a Zlínský kraj.