„Skutečně jim chybí pohled na lidskou tvář i úsměv, a to nesou z celé současné situace možná nejhůře,“ popisují Barbora s Evou pečující v „jedničce“ o klienty domova se zvláštním režimem Siloe.

Denní centrum Slezské Diakonie existuje v ostravské Nové Vsi bezmála dvacet let, domov šestým rokem. Včetně odlehčovací služby má ve třech poschodích jednatřicet míst.

„Pro lidi nad padesát let s diagnostikovanými poruchami paměti, například Alzheimerovou chorobou a jinými druhy demencí,“ říká vedoucí Veronika. Pracují s klienty, kteří se nedokáží sami o sebe postarat, ztrácejí pojem o čase a místě, nepoznávají okolí… I tady se samozřejmě dělají opatření proti čínské nákaze, která se stejně nakonec objevuje.

„Bylo to na počátku roku. A nevíme, odkud k nám nemoc dorazila,“ podotýká personál s tím, že v Siloe se s koronavirem vypořádávají docela rychle. Ani ne za měsíc. Od té doby je tady většina lidí – ať klientů či zaměstnanců – dávno naočkována. Případně pravidelně testována. Což platí i pro návštěvy, příbuzné bez potvrzení dovnitř nadále nepouštějí.

ány a musí si předem zarezervovat termín. I dnes odpoledne budou,“ popisuje vedoucí čtvrté dubnové pondělí. Kdy je v Siloe volné jediné z šestadvaceti běžných lůžek (a jeden z klientů prvního patra je v nemocnici) a plně obsazená odlehčovací služba. Život se tu pomalu vrací k normálu, všichni vyhlíží jaro, aby mohli na zahradu.

„A samozřejmě taky konec koronavirové doby! Ubližují nám totiž ty respirátory, věnujeme se lidem, u nichž je osobní kontakt nesmírně důležitý,“ konstatují pečovatelky. Ve „trojce“ mají i nedoslýchavého pána odezírajícího jim z úst; to Barbora s Evou řeší nasazováním ochranného štítu. Jiní klienti na zakryté tváře reagují stáhnutím do sebe, další smutní.

„Jsou rozrušení, více a citlivěji sledují možnosti návštěv i opuštění domova. Vnímáme, že se klientům hůře komunikuje, když nevidí ústa, úsměv, výrazy,“ líčí vedoucí.

S respirátory se objevují uvnitř i dobrovolníci. Jako třeba Alisa z Ruska, v Siloe působí dlouhodobě, klientům dělí jídla z její domoviny, chystá s nimi krmení ptáčkům či vyrábí lampiony.