VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Se starým rokem se i Ostrava rozloučí ohňostroji

Ostrava -Oslavu silvestra a Nového roku plánuje několik ostravských obvodů, některé připravily i ohňostroje.

16.12.2011 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Kucej

Slavit se bude třeba v Radvanicích a Bartovicích. Aby si ohňostroj mohly užít i děti, bude před radnicí odpálen už ve 21 hodin. Všichni přítomní dostanou malé občerstvení.

Vítání nového roku s ohňostrojem připravila na 31. prosince i Slezská Ostrava. Slavit se bude před radnicí, završí se tak připomínka sto let existence této budovy. Od třiadvaceti hodin tu bude pro návštěvníky hrát hudba a k dispozici bude občerstvení. Desetiminutový ohňostroj tu bude odpálen o půlnoci.

Jediný novoroční ohňostroj v Ostravě připravuje na první lednový den nejlidnatější obvod Jih. Dvacetiminutová hudební a světelná show se uskuteční od 18 hodin u kruhového objezdu v Hrabůvce. Ohňostroj se na stejném místě konal už pětkrát, letos ho sledovalo na čtrnáct tisíc lidí.

„Všude mají ohňostroje o silvestrovské půlnoci, a protože v našem obvodu bydlí spousta mladých rodin s dětmi, rozhodli jsme se, že uděláme něco atypického až na Nový rok. Večer už jsou všichni dostatečně vyspaní, aby se ohňostroje mohli zúčastnit,“ řekl starosta Jihu Karel Sibinský. Dodal, že 1. ledna 2012 se obyvatelé obvodu mohou těšit na velkolepou show. Ze čtyř míst bude odpáleno na půl tuny pyrotechniky. Scénický ohňostroj v obrazcích s výškovým finále podbarvený mixem čtyř hudebních žánrů bude trvat dvacet minut. Novinkou bude zakončení ohňostroje logem Ostravy třemi vykřičníky.

„Jako každoročně si akce vyžádá časově omezené uzavírky příjezdových komunikací. Po dobu konání ohňostroje tu bude přerušen provoz městské hromadné dopravy a vypnuto veřejné osvětlení,“ upřesnil mluvčí Ostravy-Jihu Michael Kutty.

OSTATNÍ OKRESY V KRAJI

Frýdecko-Místecko: příchod nového roku bude v Třinci slavit každý po svém

Obyvatelé Frýdku-Místku nebudou ani letos na Silvestra ochuzeni o již tradiční velkolepý ohňostroj Víceúčelové haly. „Ten potrvá nejméně dvacet minut a bude jej doprovázet scénická hudba. Letošní novinkou bude to, že se bude odpalovat ze tří míst u řeky Ostravice, takže by měl být ještě lépe vidět. Lidé si sem mnohdy s sebou nosí skleničky a přímo na mostě si připíjejí šampusem. Jedná se o příjemnou a pohodovou akci, která by mnohým, kteří jsou na ni už zvyklí, moc chyběla,“ prozradila Deníku tisková mluvčí Magistrátu města Frýdku-Místku Jana Matějíková s tím, že náklady na tuto akci dosáhnou částky 200 tisíc korun. Na hladký průběh celé akce budou kromě republikové policie dohlížet i místní strážníci. „Doprava bude v tu dobu přes most samozřejmě zastavena,“ upřesnila Jana Matějíková.

Město Třinec ani letos společné silvestrovské oslavy nechystá. „V Třinci mohou lidé přivítat nový rok podle vlastního uvážení. Pokud touží po společné zábavě, mají možnost navštívit soukromé podniky, které na Silvestra nabízejí zábavné programy ve své vlastní režii,“ uzavřela za městský úřad Šárka Szlaurová, která má na starosti vztahy s veřejností. (sru)
Opavsko: města budou většinou bez ohňostroje

Města opavského okresu o silvestrovské půlnoci až na výjimku ozáří pouze světlice, vypalované jejich rozjařenými obyvateli. Opava si poslední den v roce připomene jen divadelním představením Sluha dvou pánů, které budou diváci sledovat ve Slezském divadle od 17 hodin.

Ekonomická situace nutí města šetřit a bez oslav a ohňostrojů zůstanou letos i Hradec nad Moravicí, Dolní Benešov, Hlučín, Kravaře a Budišov nad Budišovkou.

Půlnoc pošle světelný gejzír do tmavé oblohy jen ve Vítkově. „Je to tradice, kterou se snažíme držet. Na náměstí se pokaždé shromáždí velký počet lidí, kteří se baví a připíjejí si. Takový bude určitě i letošní průběh silvestrovské noci,“ věří starosta Pavel Smolka. Ohňostroj ve Vítkově však nebude dokladem rozmařilosti města, které musí rovněž šetřit. Jako v minulých letech ho uhradí sponzoři. (jih)
Karvinsko: společná oslava jen někde

Společně slavit se bude u ohňostroje v Havířově, Orlové a Českém Těšíně.

Bez ohňostroje a organizované společné oslavy naopak zůstanou v Karviné a Bohumíně, kde si lidé budou muset vystačit sami.

Napůl společná oslava se chystá v Orlové. „U nás oslavu nově pro město organizuje kulturní dům. Kdo si koupí lístek, bude moci slavit uvnitř. Ovšem pro všechny je určen půlnoční ohňostroj,“ popsala mluvčí Orlové Nataša Cibulková. Na náměstí ale žádná společná akce v plánu není. To ostatně nikde v regionu, plánovány jsou maximálně ohňostroje.

„V Českém Těšíně začne klasicky o půlnoci, lidé mohou přijít na náměstí,“ upozornila zdejší mluvčí Dorota Havlíková. V Havířově začíná ohňostroj trošku netradičně až čtvrt hodiny po půlnoci. Lidé na náměstí se ovšem scházejí už před půlnocí a společně odpočítávají, kolik zbývá do nového roku. Těsně kolem půlnoci mají na přípitky, a pak se už mohou těšit na ohňostroj.

V okresním městě ani v Bohumíně ohňostroj ani další hromadné oslavy v plánu nejsou, ani ohňostroje pořádané městem. Lidé si tedy budou muset vystačit sami. (mn)
Novojičínsko: někde ještě nemají jasno

Městské kasy na Novojičínsku jsou prázdné, a na oblíbené novoroční vítání tak nejsou peníze. Někde se ho dočkají, jinde ne, ale v Novém Jičíně se například ještě vůbec neví. Radnice by ráda, ale bez peněz to jde těžko. „Chtěli bychom ohňostroj, ale zatím sháníme sponzora,“ řekla Deníku mluvčí Nového Jičína Marie Machková s tím, že v současné době probíhají jednání. Zda se tak u morového sloupu na Masarykově náměstí sejdou stovky lidí, kteří budou vzhlížet k probarvené obloze, je zatím ve hvězdách.

To neplatí o druhém největším městě okresu, Kopřivnici. Zde občané nebudou ochuzeni o pravou silvestrovskou zábavu.

„Závěr roku mohou Kopřivničané oslavit v centru města před kulturním domem, kde proběhnou tradiční silvestrovské oslavy s koncertem skupiny Krakatit, diskotékou a půlnočním ohňostrojem,“ informovala Lucie Petříčková, mluvčí radnice.

Mnozí obyvatelé Kopřivnice v prvních minutách nového roku budou svědky toho, že i jejich nedalecí sousedé v Příboře nejsou s ohňostrojem pozadu. „Na náměstí se schází na ohňostroj přibližně osm set padesát občanů a zbytek ho sleduje z okolí,“ upřesnila vedoucí odboru kultury v Příboře Lenka Filipová. Z rozpočtu města padlo na ohňostroj 50 tisíc korun.

Ve Frenštátě pod Radhoštěm byl poslední ohňostroj pořádán městem na Nový rok 2000. Od té doby to sice na náměstí a v jeho okolí střílí a jiskří, ale ne za peníze města. Letos bude po delší době zase centrální ohňostroj, který podle Zdeňky Leščišinové, starostky Frenštátu pod Radhoštěm, organizuje jeden místní podnikatel. „Město se na něm trochu bude podílet. Organizátor nás totiž požádal o příspěvek a město mu vyhovělo,“ dodala starostka s tím, že částka činila pět tisíc korun. Ohňostroj by měl střílet ze střechy Grill baru.

V ostatních městech Novojičínska se na Silvetsra ohňostroje nedočkají. (edm, ipa)
Bruntálsko: show se v Krnově nechystá, město totiž preferuje Vánoce

Náměstí poseté rozbitým sklem, šarvátky, davy lidí proplétající se mezi nebezpečně odpalovanými petardami, pohotovost hasičů, strážníků a policistů. A také desítky tisíc z městské kasy za několikaminutový ohňostroj. Stížnosti obyvatel centra města na hluk až do rána.

Taková byla každoroční bilance společného vítání nového roku, které na Hlavním náměstí v Krnově organizovala místní radnice.Naposledy Krnované společně oslavili příchod roku 2009, tehdy to odneslo dokonce i drahé sklo z výlohy obchodu a radnice se rozhodla, že řízené popíjení alkoholu na náměstí už podporovat nebude.

„Uspořené finanční prostředky a energii jsme se rozhodli věnovat na propagaci adventní atmosféry města obecně a rodinných svátků, tedy Vánoc. Silvestr chtějí hlavně mladí oslavovat bujaře, hrozí velké nebezpečí úrazu i hmotných škod. Nechceme toto oficiálně podporovat,“ prohlásila starostka města Alena Krušinová.

Městské oslavy spojené s vítáním roku se tedy v Krnově neplánují. Protože se však předpokládá, že se Hlavní náměstí stane i tak místem půlnočního setkávání Krnovanů, policisté i strážníci mu budou věnovat zvýšenou pozornost. (voz)

Autor: Miroslava Chlebounová

16.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby v Žermanicích na Frýdecko-Místecku.
14

Muž si dělal selfie a pak zpřeházel volební urnu. Řeší se platnost voleb

Volby 2017 v Orlové

Volby jsou rutina, vyžadují však trpělivost, říká dlouholetá komisařka

Útočník Švábík je po kolapsu doma a řekl: Fotbal? Pravděpodobně už hrát nebudu

/ROZHOVOR/ Na fotbalovém hřišti ve svých pětadvaceti letech absolvoval nespočet bitev, tu největší ale útočník Jan Švábík svedl v předchozích týdnech mimo zelený pažit. A vyhrál!

Staronový trenér Petřkovic Smékal: Moje role byla přinést do týmu impuls

/ROZHOVOR/ Malé déjà vu prožívá v těchto dnech Filip Smékal. Fotbalový kouč, který v závěru minulého roku skončil s trénováním v Petřkovicích z rodinných důvodů, se po deseti měsících vrátil, aby Odru opět pozvedl a dostal zpět do horních pater MSFL. Jako před pěti lety, kdy začínal ještě v krajském přeboru. „Chci mančaft nastartovat,“ prohlásil Smékal.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Svá tajemství odhalil poslední pozůstatek opavského hradu – Müllerův dům. Objeveno bylo třeba také pravěké sídliště a pohřebiště v Loděnici.

Zase jen plichta. Baník nedokázal doma vyhrát ani popáté

/FOTOGALERIE/ Ani na pátý pokus doma nedokázali naplno bodovat. Fotbalisté Baníku Ostrava remizovali v 11. kole HET ligy s Olomoucí 1:1 a už deset zápasů čekají na výhru. Ostravané šli do vedení zásluhou Hrubého, Sigma vyrovnala díky střídajícímu Moulisovi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení