Prskavky, fontány, římské svíce, ohňostroje, rakety, rachejtle, světlice, petardy, kulové pumy. To je jen základní nabídka světelných efektů, které Ostravané před Silvestrem v hojné míře nakupují.

„Já osobně pyrotechniku nemám ráda, vždy jsem z ní nervózní. Manžel a děti ale tyto světelné kreace milují, takže na Silvestra vždy nějaké ohňostroje stejně pořizujeme," řekla Deníku osmatřicetiletá matka dvou dětí Eva Záhorová z Ostravy-Dubiny.

Kamenné obchody s pyrotechnikou hlásí v posledních týdnech rekordní tržby.

„Během roku zajišťujeme ohňostroje na různé oslavy narozenin či svatby a večírky, ale před Silvestrem zaznamenáme nárůst tržby až o šedesát procent. Rodiny u nás za jeden nákup utratí v průměru zhruba dva tisíce korun. Jsme zvyklí, že lidé nechávají silvestrovské přípravy na poslední chvíli, takže poptávce přizpůsobujeme i provozní dobu," popsal situaci před koncem roku jednatel ostravského obchodu Tarra pyrotechnik František Křižák.

Aplikace

Při výběru zábavní pyrotechniky je hlavním kritériem nejen světelný efekt, ale i jednoduchost a bezpečnost její obsluhy.

„Nejprodávanější jsou sety ohňostrojů, které na jeden zápal vystřílí v určitých intervalech i dvacet rachejtlí. Lidé upřednostňují pohodlnou manipulaci. Letos jsme zavedli i možnost sestavení si vlastního ohňostroje na našich internetových stránkách. Zákazník za sebe poskládá své oblíbené efekty, pomocí chytré aplikace může průběh efektu i vizuálně zkontrolovat a na prodejně si svůj ohňostroj jen vyzvedne," přiblížil František Křižák.

Šetřit se nevyplatí

Silvestrovská pyrotechnika ale přináší i možná rizika. Hasiči každoročně vyjíždějí k desítkám požárů. Před nezodpovědnou manipulací s rachejtlemi varuje i tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje: „Odpalovat by se měly výhradně venku (ne z balkonů) a výhradně na volných prostranstvích a také dostatečně daleko od parkujících aut. Jedna petarda, která doletí na balkon či oknem do pokoje, může způsobit požár bytu i celého domu. O jednom z nedávných Silvestrů dokonce zábavní pyrotechnika spadla na střechu sportovní haly v Karviné, způsobila škodu za téměř 1,5 milionu korun," uvedl Petr Kůdela. Je také důležité vybrat kvalitní a prověřenou pyrotechniku, která je dostupná právě v kamenných obchodech. „U rachejtlí se opravdu nevyplatí šetřit na kvalitě. Při jejím nákupu bychom měli dbát na to, aby výrobek byl opatřen návodem výrobce v českém jazyce a vyznačením třídy nebezpečnosti," dodal Petr Kůdela.

Ilustrační foto.Pejsky nenechávejte o samotě Otřesy a hluk ze zábavní pyrotechniky velmi špatně snáší domácí mazlíčci. Na stránkách facebooku vzniklo dokonce hnutí Silvestr bez raket a petard, které se snaží upozornit na dopad hluku na domácí, ale i divoká zvířata. Odborníci se shodují, že zvířata se nadměrným hlukem cítí ohrožena. „Kočky i hlodavci vnímají nepříjemné otřesy, ale největší problém je u pejsků. Ti v šoku mohou ztratit orientaci či se zaběhnout. Pamatuji si na psa, který z hluku poblíž vybuchlé petardy zpanikařil a skočil pod kola projíždějícího auta. Existují sedativa na zklidnění na bázi bylinek či feromonů, která jsou však účinná až po několika týdenním užívání," uvedl veterinář ostravského Vetparku Petr Staňa. Nejdůležitější je však podle odborníků nenechat na Silvestra psa doma samotného. „U každého zvířete fungují různé přístupy. Obecně ale pomáhá zavřít se s pejskem do co nejmenší místnosti bez oken, kde se bude cítit bezpečně. Třeba do koupelny nebo i na záchod. Pes také potřebuje fyzický kontakt s pánem, který ho uklidňuje" dodal na závěr veterinář Petr Staňa.

Klára Kohutová