Celá šimpanzí skupina trpěla v posledním období nachlazením a horečkou, a proto postupně dostali všichni dospělí členové antibiotika. Malé Beiře se bohužel nepodařilo podat žádný lék.

„Byla stále v péči své mámy Hope, která ji bez ustání bedlivě střežila a chránila, tak jako správná šimpanzí máma. Nedovolila zakročit ani jejich ošetřovatelům, ani veterináři, který jí chtěl lék aplikovat injekčně pomocí foukačky,“ sdělila mluvčí zoo Šárka Kalousková.

Ošetřovatelům nevyšla ani poslední možnost, jak Beiře lék aplikovat. Chtěli Hope s Beirou oddělit od skupiny a Hope uspat. „Ani to se bohužel nepovedlo, protože v šimpanzí rodině vládnou velmi pevné vztahy a její členové drží ve vypjatých situacích pospolu a nenechají se rozdělit,“ vysvětlila Kalousková.

Beira by v květnu oslavila své druhé narozeniny. Protože byla ještě malá, patřila k nejrizikovější skupině nemocných. Podobně jako je to u lidí, kde jsou nejvíce ohroženi malé děti a staří lidé. Příčinu jejího úhynu, a to zápal plic, potvrdila i následná pitva. (ha)