„Důvodem, proč jsem z rodného Bulharska přijela právě do tohoto města, byla láska k českému lékaři s modrýma očima, kterému jsem dala přednost před studiem zpěvu v Itálii,“ vzpomíná po letech úžasně vitální a charismatická žena, která se během let stala výraznou osobností moravskoslezské metropole.

Umělecké rodinné zázemí

Její otec byl významný bulharský sochař, maminka Francouzka. V Sofii ještě stačila vystudovat filologii na Univerzitě Klimenta Ochridského, ale také na tamní akademii operní zpěv.

Šansony, opereta i opera

Československé publikum uchvátila nejen zpěvem, ale také svým šarmem a krásou. „

Jednou z vynikajících uměleckých osobností, které Ostrava měla, byl Vladimír Brázda, dlouholetý šéf ostravské operety, znamenitý klavírista a dirigent, s nímž absolvovala stovky vystoupení nejenom v televizi, rozhlase, ale na koncertních pódiích, zpívala také operní duety s Jiřím Zahradníčkem, Oldřichem Lindaurem, Čeňkem Mlčákem. Nádherné vzpomínky má na spolupráci s legendárním Ostravským rozhlasovým orchestrem.

Dubaj zasáhly začátkem týdne bleskové záplavy.
Počasí v Dubaji zaskočilo i pasažéra z Ostravy. Pro turisty se situace zlepšila

„Prožila jsem s ním krásná léta. Dodnes se mi vybavují báječní lidé. Obavám se, že si na všechny hned nevzpomenu, ale jen namátkou: František Trnka, Pavel Staněk, Drahoslav Volejníček, František Mixa, Zbyšek Bittmar a mnoho zpěváků i hudebníků. Vydalo by to určitě na dlouhé vyprávění,“ doplňuje jubilantka.

Nejvíce jí učaroval francouzský šanson. Byly to především písně Edith Piaf, Juliette Greco, Gilberta Becauda, Charlese Aznavoura, Jacquse Brela a Yvese Montanda. Tak vzniklo asi 120 šansonů, které natočila právě s Ostravským rozhlasovým orchestrem.

Pedagožka

Na Pedagogické fakultě začala učit v roce 1967, kdy byla přijata na katedru ruského jazyka a literatury.

„Řadu let jsme spolu seděly v jedné pracovně, ale i kus světa spolu procestovaly a moc ráda na tu spolupráci vzpomínám,“ prozradila nám její dlouholetá kamarádka Eva Mrhačová, emeritní děkanka Filozofické fakulty Ostravské univerzity.

Zapomenutá kulovnice.
„Jsem v průseru“, volal policii myslivec z Ostravy. Ukradli mu kulovnici

Sirma Zidaro má velkou zásluhu na skvělé činnosti Bulharského kulturně-osvětového klubu v Ostravě. V minulosti získala řadu prestižních ocenění. Jako například v Sofii vysoké státní vyznamenání - Bulharka roku 2013.

Sirma Zidaro oslavila 17. dubna neuvěřitelné devadesátiny a opravdu vypadá o mnoho let mladší. Dar přírody? Jak říká jeden francouzský klasik: „Dobrý člověk ještě žije“. No není to nádherné? Tak vše nejlepší přejeme i my.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT:

Masivní razie začala! Víme, kde na Ostravsku policie v pátek měří

Zdroj: Deník/Jaroslav Perdoch