Aby měly děti lepší možnosti uplatnění v budoucím životě, zaplatí jim sdružení jazykové kurzy v zahraničí. Organizace založená před třemi lety firmami skupiny OKD loni rozdělila mezi téměř stovku dětí, jejichž otcové zemřeli na následky pracovního úrazu, kolem 900 000 korun. Řekla to místopředsedkyně Svaté Barbory a mluvčí OKD Věra Breiová.

"Již letos se vydají do ciziny první zájemci, do budoucna by měla Svatá Barbora uhradit kurzy pro pět až sedm dětí ročně," upřesnila Breiová.

Prioritou sdružení je přispívat dětem na výchovu a vzdělání. "Téměř čtvrt milionu korunu loni putovalo na úhrady školného, učebnic, škol v přírodě a lyžařských výcviků, dalších 130 000 korun jsme rodinám poskytli před začátkem školního roku na nákup školních potřeb," řekl předseda sdružení Zdeněk Starý. Rodinám s menšími dětmi přispěla Svatá Barbora na poplatky v mateřských školách, další peníze šly na úhradu ozdravných pobytů a rehabilitací.

Novou aktivitu si sdružení mohlo dovolit díky vyššímu rozpočtu na letošní rok. Kromě členských firem totiž do pokladny přispěli i členové managementu OKD a také některé hornické kolektivy, které věnovaly dětem téměř 60 000 korun.

Kromě finanční pomoci se sdružení zaměřuje na společná setkávání, na kterých se děti pobaví a maminky mohou probrat své problémy a vzájemně si poradit. Takovou příležitost dostaly rodiny například na nedávném zájezdu do Prahy, na prázdniny chystá Svatá Barbora společný pobyt rodin u moře. Děti se zároveň letos poprvé zúčastní táborů, jež pro zaměstnance OKD připravují odborové organizace.

"Nejsme charita, naším hlavním cílem je dětem tak trochu nahradit tátu. Když rodina přijde o svého živitele, nesmí být děti diskriminované například tím, že by nemohly studovat na soukromé škole nebo chodit do nákladného zájmového kroužku," uvedla mluvčí sdružení Věra Breiová.

Přibližně dvě třetiny dětí, kterým Svatá Barbora pomáhá, jsou z České republiky, zbytek tvoří děti ze Slovenska a Polska.