Hledal takové byty, které měly okno otevřené na ventilaci. Na některých byly sítě proti hmyzu, s těmi si ale snadno poradil. Vlezl dovnitř a bral vše, co mělo nějakou hodnotu. Ke vloupáním docházelo zejména v pracovní době.

Majitele tak po návratů domů čekalo nepříjemné překvapení. „Zmizely například různé šperky, notebooky, naše koruny i eura, boty, oblečení, ale také mobilní telefony a herní konzole,“ uvedla Eva Michalíková z moravskoslezské policie. S eury zloděj ihned zamířil směnárny, kde za ně dostal přibližně 20 tisíc korun. Policisté později zajistili záznam z této transakce.

Ilustrační foto.
VIDEO: Skvělí strážníci, rychle odhalili u seniora příznaky mrtvice

Zloděj řádil v březnu a dubnu. „Kriminalisté z Ostravy-Mariánských Hor zajišťovali důkazní materiály a pátrali po možném pachateli. Všechny případy spojoval modus operandi, proto se také soustředili na osoby, které se v minulosti dopouštěly trestné činnosti obdobným způsobem,“ uvedla Michalíková s tím, že policisté pátrali také po ukradených věcech. Zlom nastal ve chvíli, kdy policisté zjistili, že v březnu opustil vězení jim dobře známý recidivista, který byl za stejné činy odsouzen. Jak se ukázalo, po vyjití na svobodu se ihned vrátil ke svému „řemeslu“. Policisté ho zadrželi, zajistili i část kradených věcí, například zlaté šperky, telefon a herní konzoli.

Pavel Tuleja (uprostřed).
Selhal jsem, řekl Pavel Tuleja a vzdal se nominace na ministra

Muž se přiznal k pěti vloupáním, kdy způsobil škodu za 200 tisíc korun. Je obviněn z krádeže, porušování domovní svobody a legalizace výnosů z trestné činnosti. „Obviněný muž s kriminalisty spolupracoval. Jak u výslechu uvedl, před samotnými skutky zazvonil na zvonky, aby se přesvědčil, že nikdo není doma. Jakmile nikdo neotevřel, přes okno otevřené na ventilaci vlezl do bytu,“ doplnila Michalíková. Věci prodával v zastavárnách nebo lidem, někdy je nabízel náhodným lidem. Nyní mu hrozí až pět let vězení.

„I když tomu počasí vybízí, je teplé období a každý větrá, tak při odchodu z domu uzavírejte i okna otevřená na ventilaci. Stačí jen chvilka a nezvaný host se snadno dostane do vašich domovů,“ doporučila Michalíková.