VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Situace ČSSD v Ostravě: mocenský boj, který jde přes regule?

Ostrava /ANALÝZA DENÍKU/ - Primátor Petr Kajnar a exposlanec Adam Rykala. To jsou na první pohled dva protivníci v aktuálním sporu o podobu kandidátky moravskoslezské ČSSD. Problémy jsou ale daleko hlubší. Co za nimi je? Deník se to pokusil rozklíčovat…

7.9.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Stehlík Lubomír

Moravskoslezskou sociální demokracií nyní otřásl spor o podobu kandidátky do blížících se parlamentních voleb. Tu totiž žalobou u pražského městského soudu napadl primátor Ostravy Petr Kajnar. Soud sice jeho žádost o vydání předběžného opatření zamítl, podle zjištění Deníku ale zřejmě nešlo jen o ukřivděné šlápnutí vedle.

Petr Kajnar totiž podle zákulisních zdrojů žalobu nepodal z osobní naštvanosti, že se na kandidátku nedostal, ale aby jako primátor největšího města v kraji a šéf krajské ČSSD důrazně upozornil pražské vedení strany na problémy, v nichž se sociální demokracie v moravskoslezské metropoli zmítá.

Krize, která nyní vyplula na povrch, totiž bobtná už více než rok. Těmi, kdo ji způsobují, jsou podle kritiků nejmladší exposlanec Adam Rykala a s ním spojený starosta obvodu Poruba Lumír Palyza.

Jaké je tedy celé zákulisí problémů, jež nyní vyplouvají na povrch? Deník se v otázkách a odpovědích pokusil celou situaci zanalyzovat…

* Podal Petr Kajnar žalobu proto, že se urazil za to, že ho nezařadili na kandidátku?

Na první pohled to tak vypadá, ve skutečnosti to tak ale zřejmě nebude. Poukazuje na to, že Kajnarova žaloba není první ani jediná, jež se do ostravského vedení ČSSD opřela u soudu v Praze 1, kde má sídlo předsednictvo ČSSD. Údajně tam jsou teď další čtyři žaloby a další chystají. Až Kajnarův krok, tedy krok velmi výrazné osobnosti této strany, ale skutečně upozornil na problémy, v nichž se tato strana v Ostravě potácí už dlouhou dobu. Dá se tedy očekávat, že brzy skutečně přijde zásah z Prahy.

* Proč Petr Kajnar podal žalobu právě teď, krátce před předčasnými volbami? Nebylo to až příliš účelové?

Částečně to byl účelový krok, když se ale podíváme hlouběji do problému, nikdy jindy než teď by nedával smysl.

Všechny dosud podané žaloby totiž míří proti vedení ostravské ČSSD, v jejímž čele je exposlanec Adam Rykala. Pokud má vedení sociální demokracie řešit problém, musí se postavit proti němu. Když držel Rykala poslanecký mandát, držel si sílu důležitého hlasu ve sněmovně, o který by strana kvůli nějakému „ty ty ty" určitě nechtěla přijít. Teď je ale „jen" řadovým členem, což umožňuje bez možných následků podrobit kontrole jeho politické praktiky.

* Co kritikům z ostravské ČSSD na Adamu Rykalovi vadí? Nezávidí mu jen ti méně úspěšní jeho kariéru?

Vzhledem k tomu, že během tří let v poslanecké sněmovně o něm takřka nebylo ani vidu, ani slechu, mu kariéru asi moc lidí nezávidí (tedy, když se zřejmě nepočítá jeho finanční zisk s funkcí poslance související). Kritikům vadí nedemokratické principy, které v sociální demokracii v Ostravě údajně zavádí. Začalo to už před volbami v roce 2010, kdy díky velrybářským praktikám dostal na kandidátky sebe a další lidi, kteří s ním sympatizovali (Deník o tom tehdy informoval). Když se pak Adam Rykala dostal k moci, začal s těmi, kdo ho dál podporují, odstraňovat ty, kdo s ním nesouhlasí.

* Proti čemu jsou namířeny další čtyři žaloby, jež leží u městského soudu pro Prahu 1?

První z nich podal prostřednictvím advokáta Pavla Němce ostravský zastupitel a bývalý místostarosta Ostravy--jihu Radim Lauko, jenž byl za údajné machinace s členskými příspěvky vyloučen z ČSSD. Druhou žalobu, opět proti protiprávnímu vyloučení, podala Kateřina Kadlčíková, která údajně včas nezaplatila členský příspěvek. Třetí žalobu proti ČSSD má na svědomí Radim Bednařík, který byl vyloučen z vítkovické organizace pro údajné „velrybaření". Za čtvrtou žalobou jsou pak lidé, kteří byli členy dokonce celé zrušené místní organizace, a to buňky v Ostravě-Zábřehu.

* Proč nečelí žalobám přímo Adam Rykala, ale celá ČSSD?

Iniciátoři žalob spoléhají na to, že od konce roku 2011 je díky rozhodnutí ústavního soudu soudně vymahatelné dodržování stanov politických stran. Podle všeho tak zřejmě očekávají, že ČSSD na základě rozhodnutí soudu začne ostravský problém řešit a sama pak potrestá ty, kdo za ním stojí.

* Proč se Petr Kajnar a další kritici poměrů obracejí na soudy a neřeší záležitost přímo uvnitř strany?

Podle vyjádření mnoha z nich se dlouho vleknoucí se spory snažili řešit po stranické linii, nedočkali se však odezvy. Jedním z důvodů může být to, že šéfem Ústřední kontrolní komise v celorepublikové ČSSD je Vojtěch Mynář (exnáměstek primátora a nyní europoslanec), který je zároveň členem kritizovaného Okresního výkonného výboru ostravské ČSSD.

* Co je tedy cílem žalob na ČSSD?

V zákulisí sociální demokracie se o všech důvodech a možných následcích živě diskutuje. Strana se bojí poklesu voličské přízně před nezadržitelně se blížícími volbami. Cílem ale není dostat stěžovatele na kandidátku (sami v médiích řekli, že o to nestojí), ale podle zákulisních informací potrestat tedy zřejmě vyškrtat viníky problému.

* Otázka bez odpovědi na závěr tedy může znít třeba i takto: Zůstane Petr Kajnar primátorem Ostravy, nebo bude Adam Rykala znovu poslancem?

K TÉMATU:

 „Je to tvrdý mocenský boj, který šel přes regule" říká Marek Pabjan ze zrušené organizace v Ostravě-Zábřehu

Je to už více než rok, co byla Okresním výkonným výborem ČSSD v Ostravě zrušena místní organizace Ostrava-Zábřeh, která přitom měla stoletou tradici. Proti jejímu zrušení byla kromě mnoha stížností podána i žaloba, která nyní leží na hromádce s dalšími u městského soudu pro Prahu 1.

Marek Pabjan, který byl členem zábřežské organizace od roku 1997, tvrdí, že za zrušením buňky stálo prosazování osobních zájmů a účelové machinace ze strany vedení ostravské ČSSD v čele s exposlancem Adamem Rykalou.

„Rozhodně ke zrušení naší organizace neexistoval žádný relevantní důvod. Jen jsme se nechtěli podvolit poslanci Rykalovi a jeho lidem. Nejprve se tedy naši organizaci snažil ovládnout tak, že k nám nasadil své lidi. Ti se stali předsedkyní a místopředsedou organizace. Nedokázali nás ale ukočírovat podle jeho zadání, tak hledal jiné způsoby. Například přišel na naši schůzi a posílal lidi domů, abychom nebyli usnášení schopni," popisuje Marek Pabjan.

Členové zábřežské ČSSD si stěžovali na nekalé praktiky Adama Rykaly na ústředí strany, protože považovali za nevídané, aby se takto poslanec choval. Nedostali ale na své stížnosti žádnou odpověď. Místo toho byli zrušeni za to, že neměli podle stanov svolanou schůzi v prvním čtvrtletí roku 2012. Za to prý ale mohla právě Rykalou dosazená předsedkyně místní organizace, která to stále odkládala, až termín v daném období propásla.

„Ptáte se, co za tím vším stojí? Je to tvrdý mocenský boj, který šel přes regule. Některým jde o koryta. Mají politiku za snadný zdroj příjmu, nic jiného totiž dělat neumí. Strana by se měla umět s takovými lidmi vypořádat, a ne z nich dělat poslance, kteří schvalují zákony," dodává Pabjan, který věří, že žaloba pomůže k tomu, aby byla zábřežská organizace opět obnovena.

Autor: Martin Pleva

7.9.2013
SDÍLEJ:
Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Babis
56

Andrea Babišová z Bohumína: Největší radost z podoby jmen měl šéf marketingu ANO

Tomio Okamura (uprostřed) slaví úspěch SPD ve volbách.
6

SPD: Za úspěch v regionu vděčíme i zkušenostem s islamizací Havířova

ČSSD: Nikde nikdo, ani slovo... ODS: Dnes není důvod plakat!

/OHLÉDNUTÍ ZA VOLBAMI/ Sokolská třída v centru Ostravy. Obvyklé místo volebních štábů dvou stran z opačného politického spektra nemůže naskýtat v sobotu v podvečer odlišnější pohled. Zatímco u občanských demokratů panuje rušno i vstřícnost, sociální demokraté mají v oknech tmu, zamčeno a telefony neberou.  

OHLÉDNUTÍ DENÍKU: Zajímavosti a čísla z voleb v kraji

Hnutí ANO není jediné, kdo sklidil v letošních volbách u voličů v kraji výrazný úspěch, slaví i druhé SPD Tomia Okamury. Podívejte se s námi, jaké další zajímavé postřehy redaktoři Deníku v letošních volbám zaznamenali.

OBRAZEM: Piráti překonali stanovený cíl, ale v Ostravě rum proudem netekl

/OHLÉDNUTÍ ZA VOLBAMI/ Piráti, větřící úspěch, se v Ostravě začali scházet už od 15. hodiny, krátce po skončení voleb. „Zakotvili“ v klubu Fabric v Plynárenské ulici.  

Řepiště televizní premiéru neustály, po zápase se radovala Doubrava

/FOTOGALERIE/ Devět stovek diváků vidělo tři góly. V Řepištích se v utkání fotbalové I.B třídy, skupiny C, nakonec z jasného vítězství 3:0 radovali hosté z Doubravy. Branky vítězů zaznamenali Pavel Entner, Kamil Antal a Jiří Kuzník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení