Bývalý ministr zemědělství Jurečka v lednu 2020 v čele KDU-ČSL nahradil nynějšího šéfa lidoveckého poslaneckého klubu Marka Výborného, který tehdy opustil pozici z rodinných důvodů. Lidovce dovedl do vlády, když společně s ODS a TOP 09 v koalici Spolu zvítězili v loňských sněmovních volbách.

Fotbalový trenér Pavel Vrba během tiskové konferenci na Letné coby nový kouč Sparty Praha (4. února 2021).
Vrba, Svědík, Lička… Trenéři jako králíci z klobouku. Koho „vytáhne“ Baník?

Ve volbě zatím nemá Jurečka protikandidáta, nominaci podle informací ČTK získal v devíti krajích. Není vyloučeno to, že se někdo přihlásí ke kandidatuře až přímo na sjezdu.

Jelínková je první místopředsedkyní lidovců od března 2019, zůstala jí i po následujícím sjezdu. V Senátu je od roku 2016. Předtím byla ředitelkou domova pro seniory a zastupitelkou v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku.

Ilustrační foto
V dotační kauze vítkovického fotbalu padají jména prvních obviněných

Bartošek je místopředsedou KDU-ČSL už 11 let, dříve několikrát usiloval i o pozici předsedy strany. Loni se po čtyřleté pauze opět stal členem vedení Sněmovny, v předchozím funkčním období zastával pozici šéfa poslaneckého klubu lidovců. Nominaci má ze tří krajů, Jelínková ze dvou.

Bartošek i Jelínková jsou nominováni také na pozici řadových místopředsedů. První jmenovaný má čtyři nominace, senátorka dvě. Pozici místopředsedy chce obhájit náměstek brněnské primátorky Petr Hladík. Nominaci získali též poslanec Tom Philipp a náměstek moravskoslezského hejtmana Lukáš Curylo.

Jedna věž v polovině výšky otočená o devadesát stupňů v Ostravě nevznikne. Projekční studio nyní zpracovává novou podobu stále zamýšlené nejvyšší stavby v zemi, která má být opět dvouvěžová.
Mrakodrap v Ostravě? Podloží není ideální, projekt se znovu mění

Aktuálně jsou kromě Bartoška a Hladíka místopředsedy KDU-ČSL europoslanec Tomáš Zdechovský a poslanec Ondřej Benešík.

V první den sjezdu v sobotu dopoledne vystoupí hosté, například ukrajinský velvyslanec v ČR Jevhen Perebyjnis, polský europoslanec Jan Olbrycht, předsedové koaličních stran či někdejší předseda vlády a Senátu Petr Pithart. Se zprávou předsedy vystoupí Jurečka, projevy budou mít i další lidovečtí členové vlády - ministryně životního prostředí Anna Hubáčková a ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Odpoledne delegáti zvolí nové vedení, večer budou lidovci projednávat stanovy. V neděli se straníci budou zabývat přípravou na podzimní komunální a senátní volby a základním směrem politiky KDU-ČSL.