Ten plán se zrodil už před šesti lety a říká, co by jak mělo být na příštích třicet let dopředu. V obci se tak opravují všechny budovy v majetku obvodu. Vše se odvíjí podle toho, jak se daří zajistit financování a připravovat projekty.

A tak třeba kulturní dělnický dům i s přilehlým sportovním areálem už je modernizovaný, s rekonstrukcí už se začalo i v případě hasičárny a budovy staré školy. A brzy bude rekonstrukce zahájena i na budově zdravotního střediska.

ŠKOLA → ÚŘAD

Zásadní změny čekají starou školu a obecní úřad.

NEPŘEHLÉDNĚTE V pátečním tištěném vydání Moravskoslezského deníku, v unikátním seriálu Jak jsme žili v Československu, najdete historické fotografie z Polanky nad Odrou.

Současné zázemí úředníků se změní v malometrážní byty pro seniory a vedení obce se přesune právě do, už rovněž opravované, budovy staré školy o pár desítek metrů vedle.

„Žáci základní školy budovu opustili po roce 2012, kdy byla vytopena a přestala splňovat podmínky. Po rekonstrukci se zde přesune základní umělecká škola, dále úřad, pošta a knihovna,“ plánuje starosta Polanky nad Odrou Pavel Bochnia a změny vysvětluje: „Je to blízko zastávky, hned vedle obchodu, budova bude mít bezbariérový přístup a nachází se v samém centru. Stane se skutečnou dominantou obce a lidé si zde vyřídili vše potřebné na jednom místě,“ těší Bochniu.

Úředníci se spolu s řadou dalších institucí přesunou do staré školní budovy, jejíž rekonstrukce bude za pár měsíců hotová.

Vše se zatím daří držet podle podle plánu. Pokud to tak půjde i nadále, nová multifunkční budova se otevře už na podzim, a to také proto, aby se děti nemusely stěhovat v půlce školního roku.

„V září by se do nového měl přestěhovat také úřad a zbylé instituce,“ počítá starosta.

ÚŘAD → SENIOŘI

Soukromé prostory po současné knihovně se tak uvolní, místo nynějšího úřadu zase bude bydlení. Původně byly v úvahu dvě varianty – startovací byty pro mladé nebo bydlení pro seniory. Nakonec – i kvůli dotačním možnostem a populační situaci v Polance, která se neustále rozrůstá a vznikají nové rodinné domy, vyhrála druhá varianta.

„Vznikne osm malometrážních bytů, které budou mít obdobný účel jako stávající Dům pokojného stáří, který nenahradí, naopak jej doplní. Ještě více lidí tak bude mít možnost dožít v místě, kde strávili mnohdy celý svůj život,“ říká Bochnia, podle něhož poptávka po tomto bydlení v obci narůstá. Pokud i tady půjde vše podle plánu, první senioři by se mohli zabydlovat na počátku roku 2020. Polanka do té doby také zaktualizuje pořadník pro žádosti seniorů o bydlení.

Rekonstrukce staré školy vyjde na padesát milionů korun, ostatní proměny jsou výrazně levnější.