Pro ornitology a pozorovatele ptáků se stává toto místo zajímavé teprve s nástupem zimy.

„Od poloviny listopadu se zde totiž objevuje velké množství racků ze severní Evropy. Rackové se na skládce živí zbytky potravin. Pak se letí napít, vykoupat a odpočinout na hladinu nebo na led vrbické štěrkovny. Pokud je štěrkovna delší dobu zcela zamrzlá, pak ke koupeli a pití využívají řeku Odru, která protéká nedaleko od skládky," vysvětlil Jiří Šafránek.

Přečtěte si také: U Bohumína se objevil vzácný druh racka

Každoročně jsou zde podle něj k vidění stovky až dva tisíce racků bouřních a stovky až tisíce racků bělohlavých. Mezi nimi se objevují rackové stříbřití, rackové žlutonozí, rackové středomořští a občas i u nás nejvzácnější rackové mořští či racek tříprstý.

KDE JSOU RACKOVÉ, NECHYBÍ ANI DRAVCI

Přítomnost stovek až tisíců racků přitahuje podle ornitologa i další druhy ptáků, například dravce.

Přečtěte si také: V Ostravě zimuje vzácný racek polární, v Česku teprve podruhé

„Především sokoly stěhovavé a orly mořské. Tyto dravce by zde na okraji průmyslové aglomerace málokdo čekal," dodal Jiří Šafránek s tím, že některé vzácnější druhy ptáků lze pozorovat i u řeky Ostravice v Ostravě-Přívozu. Největší raritou posledních dní je pozorování racka mořského na Odře v Hrušově. „Pozorovali jsme ho tam v hejnu asi tří tisíc kusů racků bělohlavých, středomořských, bouřních a chechtavých," dodal ornitolog. Pozorovatelé ptáků touto činností přispívají k získávání nových vědeckých poznatků.

Díky odečtům kroužků se například podařilo zjistit, že u nás zimují rackové bělohlaví nejen z Polska, ale i z hnízdiště v Rusku, které je od Ostravy vzdáleno přes dva tisíce kilometrů.

Mohlo by vás zajímat: Vzácné brouky našli na odkališti u skládky