Kvůli koronavirové pandemii do nich některé děti usedly po půl roce. Ochránci zákona dohlíželi na to, aby se jim během prvního školního dne cestou nic nestalo. Například ostravští strážníci se v úterý vydali k padesáti rizikovým přechodům poblíž základních škol. Nasazeno bylo sedmdesát strážníků, do ulic vyrazili také asistenti prevence kriminality a strážníci preventisté.

Pojízdná kavárma projektu Mental Cafe v Ostravě.
Bez hanby! V Ostravě chtěli okrást mentálně postižené kavárníky

„Dětem a jejich rodičům připomněli základní pravidla pro bezpečné přecházení silnice i to, jak být v silničním provozu lépe vidět. Kromě toho děti obdržely drobné dárky v podobě reflexních prvků a pomůcek do školy,“ řekl mluvčí ostravské městské policie Jindřich Machů s tím, že rozsáhlá opatření potrvají celý první školní týden. Strážníci se v menším počtu objeví u škol i v následujících týdnech.

Na děti dávali pozor i moravskoslezští policisté, kteří se tradičně zapojili do celorepublikové akce Zebra se za Tebe nerozhlédne. „Každoročně v prvním školním týdnu působíme na přechodech pro chodce v blízkosti základních škol a oslovujeme školáky, aby nepodceňovali možná rizika při pohybu na dopravních komunikacích a v jejich blízkostech,“ uvedla Lucie Galiová z moravskoslezské policie. 

I do Moravskoslezského kraje za dětmi opět v září zamířila také „Zebra.“ "Zahájení nového školního roku 2020/2021 je díky epidemii koronaviru odlišné také tím, že děti se do škol vrací po zhruba půl roce. Víc než kdy jindy je proto zapotřebí opakovat, připomínat pravidla bezpečné cesty do školy. Moravskoslezští preventisté, často s policisty dopravní služby, malým školákům i jejich rodičům připomínali, jak zdolat první cesty do školy co nejbezpečněji," uvedla mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Pokorná. 

V Ostravě například preventisté zahájili tradiční preventivní akci „Zebra se za Tebe nerozhlédne“ u ZŠ Vrchlického v Ostravě-Radvanicích. Při dopravní výuce dětí nescházel ani krajský koordinátor BESIPu a již tradičně se na realizaci akce podílel i zástupce Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR.

Nová švýcarská tramvaj Tango NF2 nOVA. Na svou první jízdu Ostravou i s cestujícími  vyrazila v pondělí 13. srpna 2018 z Martinova po trase linky číslo 4.
To je jízda! Z Poruby do centra Ostravy opět tramvají a nejrychleji v Česku!

Děti získaly rozličné výukové materiály projektu Zebra se za Tebe nerozhlédne, i reflexní materiály, které mohou při snížené viditelnosti hrát zásadní roli. Nepřehlédnutelná byla tentokrát radost dětí z návratu do školy po delší době, těšily se na kamarády a do školy někteří žáci mířili i velmi brzy. Další moravskoslezští preventisté vyrazili 1. září například k základní škole v Bruntále či Opavě.

"Školáky v Ostravě-Radvanicích často doprovázeli při první zářijové cestě rodiče či blízcí, a tak si zásady bezpečné chůze po silnicích zopakovali společně. Zejména u nejmladších žáků je vhodné zopakovat rodičům doporučení vyzkoušení bezpečné trasy do i ze školy, nazkoušení přecházení vozovky na bezpečném místě. Dětem preventisté znovu připomněli, aby k přecházení silnice zvolily přechody pro chodce (jsou-li v místě k dispozici), na silnice pak vstupovaly po řádném rozhlédnutí (zásada vlevo – vpravo – vlevo) a v době, kdy vozidlo zastaví či žádné není v dohledu (nepřijíždí). Pakliže jsou děti dopravovány ke škole v automobilu, aby vystupovaly z vozu na chodník či krajnici, nikoliv do vozovky," řekla dále mluvčí policie.

Preventisté také připomínali, aby děti ani při hře či spěchu nepřebíhaly silnici bez rozmyslu, bez rozhlédnutí. Na problematiku bezpečného pohybu dětí na komunikacích ostatně pamatuje i příběh z knihy Policejních pohádek „Proč cesta není hřiště,“ kterou preventisté v Moravskoslezském kraji využívají při dopravní výuce.

K TÉMATU 

Zebra se za Tebe nerozhlédne

Malí školáci se s preventisty mohou setkat zejména u škol po celý první školní týden. Nicméně projekt Zebra se za Tebe nerozhlédne bude pokračovat i v dalších zářijových týdnech semináři k bezpečnému pohybu v silničním provozu. K projektu Zebra se za Tebe nerozhlédne a k tématu bezpečného pohybu školáků v silniční dopravě najdete další informace zde a v tomto odkazu.