Žáci 4. a 5. tříd základních škol z Ostravska se probojovali do samotného finále soutěže na hradě. Soutěž, kterou organizovala společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK), vyvrcholila slavnostním vyhlášením.

„Děti soutěžily tři měsíce a byly skvělé. Ukázaly, že ochrana životního prostředí jim není cizí a dnes se rozhodlo o vítězi,“ řekla manažerka projektu Radka Vanková.

Slezskoostravský hrad.
VIDEO: Slezskoostravskému hradu hrozil zánik, teď patří k nejvýraznějším stavbám

Pro děti bylo připravené zábavné dopoledne, během kterého v jednotlivých disciplínách plnily nejrůznější úkoly spojené s vodou. Nechyběly vědecké pokusy s vodou, předvedení parkouru a ukázky jednotek IZS.

„Moc se nám tady líbí. Vyzkoušeli jsme si různé atrakce a nejvíce se nám líbí brána se stříkající vodní párou nebo skákací hrad. Vyzkoušely jsme i ledovou tříšť a cukrovou vatu,“ svěřily se s úsměvem žákyně ŽŠ Horymírova v Ostravě.

Po sečtení bodů z teoretické a praktické části soutěže se vyhlašovaly výsledky a žáci získali různé ceny či šek na finanční odměny. Ceny žákům předával primátor města Ostravy Jan Dohnal, náměstek primátora Aleš Boháč a statutární ředitel OVAK Petr Konečný.

Soutěž Hledej pramen vody.
Tisícovka školáků hledala pramen vody

„S naší soutěží jsme se překlopili do třetí desítky jejího trvání, za tu dobu se jí zúčastnilo tisíce soutěžících. Věříme, že si většina z nich odnesla do svého života pozitivní vztah k vodě a svým chováním pomohla ovlivnit i další lidi okolo sebe. I když ostravský region netrpí nedostatkem kvalitní pitné vody, uvážlivý přístup k její spotřebě je stále důležitý, “ sdělil Konečný.

Nejúspěšnějším týmem celé soutěže Hledej pramen vody 2023 se staly Porubské kosatky ze ZŠ Ukrajinská v Ostravě-Porubě. Na druhém místě se umístil tým Kapkybary ze ZŠ Primaškola a třetí místo obsadil tým Medúz z Hrabové. Oceňovali se i vítězové praktické části, kde se opět umístil tým Kapybary, Medúzy, Porubské kosatky, ale i Rybníčci.