Již více než šest tisíc kol doputovalo z České republiky ke školákům do africké Gambie. Stalo se tak v rámci projektu Kola pro Afriku, který vznikl v roce 2012. V republice nyní funguje na šedesát míst, kde lze starší kola darovat. Bicykly poté směřují do centrálního skladu v Ostravě-Koblově. Jejich opravu zajišťují vězni v Ostravě-Heřmanicích.

Rukama jim prošla i poslední „várka“ čítající 350 kol. Včera dopoledne je dobrovolníci v Ostravě naložili do kontejneru. Ten by měl do Gambie dorazit přibližně 23. října.

Rudolf Štefanov a Josef Švejdar patří mezi vězně, kteří opravují darovaná kola určená dětem v Gambii.
Do unikátního projektu se zapojila také ostravská Věznice Heřmanice

„Touto již desátou nakládkou vyvrcholil další půlrok společné snahy všech lidí a subjektů zapojených do tohoto projektu,“ uvedl spolutvůrce projektu Kola pro Afriku Roman Posolda s tím, že v kontejneru jsou také náhradní díly a cyklonářadí, šest set plášťů a nově i reflexní vesty pro zvýšení bezpečnosti gambijských dětí.

„Cesta bývá pro školáky strastiplná, především s ohledem na místní pravidla silničního provozu. Proto jsme se rozhodli jejich bezpečnost v provozu zvýšit alespoň viditelným označením,“ vysvětlil Roman Posolda rozšíření zásilky o reflexní vesty.

Darovaná kola neputují přímo do rodin, ale do škol, kde je následně rozdělují dětem. Hlavní kritérium pro obdržení kola je vzdálenost domova od školy více než pět kilometrů.

Ředitel Věznice Heřmanice Petr Kadlec představuje med Bručoun.
Vězeňský med Bručoun: hodně vydařená premiéra

Do projektu je v Gambii zapojeno šestašedesát partnerských škol.

„Jsou ve všech místních regionech mimo pobřeží Gambie, kde je pro cyklisty a zvláště školáky nebezpečně hustá doprava,“ doplnil Roman Posolda, který již dříve vyzdvihl spolupráci s jedním z partnerů projektu ostravskou Věznici Heřmanice, kde zdejší trestanci kola opravují.

„Opravy kol ve věznici jsou naprosto unikátní bod celého projektu. Věznice se k projektu staví velmi otevřeně a vstřícně. Je to jeden z hlavních partnerů. Bez něj by to nešlo,“ řekl Posolda. Opravami se v současné době zabývá čtrnáct vězňů, kteří pracují ve dvou směnách.

Kaple svaté Alžběty.
Kaple v centru Ostravy se znovu otevře veřejnosti. Bude vyzdobena rostlinami