„Mé děti měly na baráku v Bohumíně okolo sebe pořád spoustu zvířat. Dokonce k nám chodily i školy a školky na exkurze. Jsou ale děti, které pomalu znají přírodu už jen z mobilů či tabletů. Až dospěje, může být tato generace bez technologií nepoužitelná,“ říká Ivana Zelinová, autorka projektu Školička na farmě – Sluneční zahrada.

Impulsem pro vznik netradiční školky na pozemku o rozloze 3000 metrů čtverečních v Polanecké ulici ve Svinově byly i zkušenosti z letních táborů. „Městské děti bývají doslova nadšené z obyčejných oveček. Chceme je tedy vrátit do přírody a mezi zvířátka. Vždyť mi i tvrdily, že slepička nemůže snést vajíčko, vždyť by ji to roztrhlo…“ vysvětluje.

Školička na farmě provozovaná neziskovkou Tábory v Beskydech a podpořená z fondů Evropské unie bude první svého druhu nejen v Ostravě, ale i městských podmínkách v Moravskoslezském kraji.

„Děti se budou starat i o kytičky, bylinky, zeleninu, ovocné stromy. Mohou se rozvíjet na základě prožitků, ne pouhé hry na život,“ líčí Zelinová.

Ve venkovní části se podle ní objeví normální domácí živočichové (psi, kočky, ovce, kozy, slepice, králíci…). Uvnitř pak rybičky, želvy, křečci, pískomilové, osmáci, činčily. „Do terária umístíme agamu a chameleona. Zcela nealergenní,“ pokračuje Zelinová.

Dětí od dvou let chtějí přijmout až čtyřiadvacet, věnovat se jim budou čtyři chůvy a učitelky.

Provoz spustí Školička na farmě nejpozději od září, vyloučeno ale není její otevření už v průběhu prázdnin. „Reagujeme na zvýšenou poptávku rodičů z celé Ostravy, kteří se snaží skloubit svou profesi s kvalitní a hlavně flexibilní péčí o malé dítě,“ upozorňuje Zelinová a odkazuje na web www.skolickanafarme.cz, kde budou aktuální informace.