Studovat, potažmo působit na akademické půdě je časově náročné, nota bene když k tomu připočtete starost o malé dítě. To ale pro maminky při Vysoké škole báňské Technické univerzitě Ostrava (VŠB-TUO) nebude problém.

V září se totiž otevírá právě dokončená mateřská škola, která je postavena přímo v areálu univerzity a splňuje nejmodernější kritéria. Například alergeny bude zachytávat speciální nanopostřik stropu. Ten vymysleli a patentovali přímo zaměstnanci a studenti univerzity.

„Tři třídy pojmou až šedesát dětí. Do prvního ročníku jich máme zatím padesát, necháváme si totiž ještě nějakou rezervu," řekl Deníku projektový manažer VŠB Adam Soustružník. Dodal, že první rok bude zápisné hrazeno z financí Regionálního operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost, a to částkou 5,2 milionů korun. Část těchto financí šla také na samotnou realizaci projektu.

„Výstavbu hradila sama univerzita, což je celkem nestandardní. Stavba stála 12 milionů korun," dodal Soustružník.

Akademické pracovní době bude přizpůsobena i otevírací doba, která bude celoročně až do 18 hodin. O to, aby se děti tak dlouho v mateřince nenudily, se postará řada zájmových kroužků. Bude se zde vyučovat i angličtina.

„Univerzita je navíc ochotna nabídnout své zázemí. Děti si tak budou moci prohlédnout například laboratoře, tělocvičnu nebo hvězdárnu a planetárium, jakmile skončí rekonstrukce. Plánujeme také využívat a ukazovat moderní technologie, které vysoká škola používá," vysvětluje dále projektový manažer VŠB.

Škola je tedy postavena a září novotou. Oku pozorovatele ale neunikne, že na rozlehlé zahradě je místo trávy pouze suchá zemina. „Tráva je sice zasazena, ale přestože zem kropíme, v třicetistupňových vedrech ji holt nevypěstujeme. Proto, než úplně doroste, budeme využívat okolní porubské přírody, které je tady naštěstí dostatek," uzavřel Adam Soustružník.