Plíseň na zdech, nevytopené pokoje a nepořádek. Aspoň tak popisují desetidenní ozdravný pobyt někteří žáci a učitelé z jedné z ostravských základních škol.
„Když jsme přijeli na místo, nebylo nic připraveno. Děti musely od půl druhé až do půl osmé čekat před hotelem, než se pokoje připraví,“ popsala jedna z učitelek, která si ze strachu o své zaměstnání nepřála zveřejnit jméno. Redakce ho má ale k dispozici.
„Pokoje v hotelu, kde jsme měli být ubytováni, nebyly vytopeny, na zdech byla plíseň, sprchy byly zašlé a rezavé,“ popsala dále učitelka. Stejné zážitky mají z výletu do Jeseníků také někteří žáci.
Hygiena
„Syn se domů vrátil s tím, že v horším prostředí ještě nikdy nespal. Popisoval, že na zdech byla plíseň. A když si takových věcí všimne dítě, je to na pováženou,“ uvedla jedna z matek, která se spolu s dalšími rodiči chystá celou situaci probrat s vedením školy na třídních schůzkách.
Vedení hotelu, kde byly děti ubytovány, se brání a jakákoli pochybení odmítá.
Na místě byla v době pobytu dětí provedena kontrola hygieny. Redakce se rozhodla jméno hotelu nezveřejnit, dokud nebudou mít hygienici konečné výsledky kontroly. „Hygienická kontrola, která na místě byla provedena, ještě není v současné době uzavřena. Tuto věc považujeme za vážnou a kontrola bude na místě pokračovat následným šetřením,“ uvedl pro Deník Jiří Urbanec z krajské hygienické stanice.
Dodal, že škola si mohla před odjezdem u hygieniků ověřit, zda zvolené ubytovací zařízení je pro ozdravný pobyt žáků vhodné.
„Pokud pedagogický dozor zjistil po příjezdu do ubytovacího zařízení výskyt plísní, mohl kontaktovat pracovníky krajské hygienické stanice, popřípadě žádat neprodleně nápravu od majitele objektu nebo dojednat náhradní ubytování apod. Nic takového se však zřejmě nestalo,“ zmínil Urbanec.
Plíseň
Majitel hotelu popírá, že by z hlediska čistoty ubytování něco nebylo v pořádku.
„Učitelé po příjezdu změnili rozpis ubytování dětí, proto došlo ke zdržení při ubytovávání. Na pokojích se netopilo z důvodu dostatečně vysokých venkovních teplot. Na žádost bylo do druhého dne ihned přitopeno, přestože na pokojích nebyla teplota nižší, než požaduje vyhláška. Co se týká plísně a špíny, odmítám, že by v našem hotelu někdy něco takového bylo,“ hájí se majitel hotelu.
Ředitel ostravské základní školy, která na pobytu byla, nyní situaci řeší s cestovní kanceláří, která zájezd organizovala. Část peněz na ozdravný pobyt hradil dětem Státní fond životního prostředí. „Jde o půl druhého milionu pro zhruba tři stovky žáků,“ zmínil ředitel, který se obává, že peníze škola nedostane, pokud vyjde najevo, v jakých podmínkách byli školáci ubytováni.
„Děti a školní pobyty jsou často brány jako něco podřadného“
Staré hotely, které mají doby své největší slávy už dávno za sebou, nevytopené vlhké pokoje a jednotvárné snídaně. Tak často vypadají pobyty v přírodě, na které školáci pravidelně vyjíždějí. Co si o jejich kvalitě myslí Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur?
Jaký je váš názor na ozdravné pobyty českých školáků? Jsou kvalitní?
Od svých známých, kteří mají děti, ale také ze své praxe v asociaci cestovních kanceláří vím, že pobyty dětí v přírodě neprobíhají bez problémů. Zaznamenávám spoustu stížností na to, že děti jsou ubytovány v nevyhovujících, často podřadných podmínkách. Problém je v tom, že nespokojení klienti, v tomto případě děti a jejich rodiče, často nemají možnost zájezd reklamovat.
Jak to myslíte?
Školy ve většině případů organizují zájezdy samy. Buď za účelem zisku, to znamená, že vedení školy pověří jednoho z učitelů, který za finanční odměnu zařídí vše potřebné. Tato možnost splňuje znaky živnostenského podnikání a reklamace možná je. Častější je ale případ, kdy není účelem vydělat. Škola tedy rodičům pouze nabídne, jaký zájezd vybrala a kolik bude stát. Pokud v tomto případě rodiče nebo děti jsou nespokojeni, je s reklamací problém. Vlastně ani není kde ji uplatnit. Navíc spousta rodičů se obává, že pokud by si ve škole stěžovali, způsobí tím potíže svému dítěti.
Školáci bývají často ubytováni v hotelech horších kategorií, přitom za školy v přírodě či ozdravné pobyty neplatí zrovna malé peníze.
Ano, to je pravda. Jsem přesvědčen, že v mnoha případech by se za peníze, které rodiče školáků za pobyty v přírodě platí, dalo sehnat mnohem lepší ubytování. Je to nejspíše tím, že děti a školní pobyty jsou brány jako něco podřadného, a proto jim stačí podřadné podmínky. To je samozřejmě nesmysl.
Dá se tento přístup nějak změnit?
Na prvním místě se musí změnit přístup školy. Ta musí své žáky vidět jako dospívající mladé lidi, a ne jako někoho, kdo vše skousne. Podle toho by pak škola měla vybírat zájezd a také ubytování. Škola by také měla zhodnotit, zda se do organizace zájezdu pustí sama nebo využije cestovní kancelář. Ta může mnohdy nabídnout výhodnější ceny, má lepší přehled o ubytování i službách, a také je zde možnost zájezd posléze reklamovat, pokud by vše neproběhlo tak, jak bylo předem domluveno.
Smog a časté inverze jsou s přicházející zimou v Moravskoslezském kraji stále aktuálnější. Dostat děti na čerstvý vzduch pomáhají nejrůznější fondy, ze kterých jsou dotovány ozdravné pobyty školáků. Zorganizovat takový pobyt, vybrat vhodné a zároveň co nejlevnější ubytování není podle oslovených škol vůbec jednoduché.
„Musíme sehnat zdravotníky, zaplatit na noc vychovatele. Navíc za učitele, kteří byli na výjezdu, musí někdo suplovat, což je finančně náročné,“ vyjmenovala ředitelka Základní školy Generála Janka Šárka Sehérová.
Raději sami
Ještě před lety nechávala organizaci zájezdů na cestovní kanceláři. Kvůli úspoře se ale rozhodla, že budou školní zájezdy pořádat sami. „Sice nám přibyly starosti, ale je to o dost levnější a cena je dnes pro rodiče důležitá,“ tvrdí ředitelka školy Šárka Sehérová. Vybrat pro děti vhodné ubytování není podle jejích slov jednoduché.
„Hotel musí mít místnost, kde se děti budou učit a kde mohou být v případě, že bude škaredé počasí. Mělo by mít slušné sociální zařízení a důležitá je také co nejnižší cena,“ zmínila Sehérová.
Do škol přicházejí desítky nejrůznějších nabídek penzionů a hotelů, které lákají na výhodné ceny.
„Chodí nám nabídky nejen z Beskyd a Jeseníků, ale také až z Krkonoš. Nabídka hotelů je opravdu široká a není problém mezi nimi vybrat hezké ubytování za přijatelnou cenu,“ konstatoval Martin Pail, ředitel Základní školy Mitušova 16 v Ostravě.
Dodal, že při výběru ubytování se škola řídí také podle toho, zda jde o lyžařský kurz, nebo školu v přírodě. „Pokud jde o školu v přírodě, musí být v objektu místnost, kde se děti společně učí, u lyžařských kurzů je pro nás zase důležité, aby měly děti co nejblíže sjezdovky,“ vysvětlil Pail s tím, že si škola zájezdy organizuje sama. „Často vybíráme hotely či penziony, ve kterých někdo z pedagogického sboru byl a má s nimi osobní zkušenost,“ dodal Pail.
Dobrá zkušenost
V Základní škole Ivana Sekaniny vsadili na dvacetiletou zkušenost.
„Už zhruba dvacet let jezdíme na školy v přírodě na stejné místo do Prostřední Bečvy a také do Karolinky u Vsetína. Máme tedy jistotu, že ubytování je kvalitní a vše proběhne bez potíží. Nepamatuji si, že bychom někdy měli nějakou stížnost ze strany dětí a jejich rodičů,“ uvedla Lenka Jurů ze Základní školy Ivana Sekaniny.