Po včerejším oznámení o náhlém odchodu předního ostravského herce Norberta Lichého zaplavily sociální sítě napříč republikou kondolence, vzpomínky a další reakce od divadelních či filmových kolegů, přátel, ale i fanoušků tohoto všestranně nadaného umělce.

Mezi prvními reagoval ostravský primátor Jan Dohnal.

Smutek neskrýval rovněž bývalý „Bertíkův" spolužák, novinář Tomáš Etzler.

Známý herec Milan Šteindler zavzpomínal na Norberta Lichého takto: „Dnes odešel kolega a kamarád Norbert Lichý. Dvě sezony jsme ve Dvojce na zabití spolu hráli dvojici detektivů, která víc jedla, než vyšetřovala. Tak to tam nahoře Robíku zkontroluj a všechno mi nesněz…"

close Milan Šteindler reagoval na odchod Norberta Lichého. info Zdroj: FB M. Šteindlera zoom_in Milan Šteindler reagoval na odchod Norberta Lichého.

Své vyjádření přidal také ministr kultury Martin Baxa.

„Zemřel Norbert Lichý, Bertík, jak jsme mu mohli říkat, nepřehlédnutelný ostravský herec. Naposled jsem obdivoval jeho výkon v jednom z největších projektů historie audioknih, v kolekci CD s četbou celoživotní poválečné korespondence Jiřího Voskovce a Jana Werich. Audiokniha, která vyšla ke konci loňského roku, vznikala postupně po dobu téměř čtyř let a Bertík Lichý v ní propůjčil hlas Janu Werichovi. Četba dopisů vydala na 68 (!) hodin poslechu. Výkon Lichého (vedle hlasů Václava Knopa-Voskovce a Dany Kolářové-paní Werichové) byl obdivuhodný. Nikdo netušil, že to bude tečka za životem milého a skromného umělce, kterého si oblíbili televizní diváci v celé republice. Sbohem, Bertíku! Váš odchod bolí!" vzdal hold ostravskému bardovi divadelník Ondřej Suchý.

Producent, muzikant a scenárista Petr Šiška se vyjádřil stručně, leč výstižně na svém Facebooku.

Dramatik a režisér David Drábek uctil památku Norberta Lichého následovně:

Na osobnost Norberta Lichého zavzpomínal i dlouholetý kulturní redaktor Deníku Břetislav Uhlář, který se s hereckou ikonou několikrát osobně setkal.

 Gurmán, herec, hudebník

Jedinečná osobnost nejen ostravské umělecké scény Norbert „Bertík“ Lichý odešla předčasně do múzického nebe. Vyhlášený gurmán, skvělý herec, invenční hudebník s nezaměnitelným hlasem, který tak často využívala rozhlasová i televizní studia.

Jako mnoho dalších, i já rád vzpomínám na několik osobních setkání s Bertíkem. Třeba na natáčení filmu režiséra Dušana Rapoše a scenáristy a producenta Petra Šišky Muzzikanti. Norbert Lichý v něm ztvárnil faráře a já v epizodní postavičce novináře. Bylo to ve Vendryni, přijeli jsme s předstihem. Chtěl jsem využít volné chvilky a pořídit s Norbertem rozhovor. „Počkej, nespěchej, tady něco moc voní,“ pronesl s rozzářenou tváří herec a jeho pozornost se upřela na nedaleký catering, odkud se linula úžasná vůně guláše.

„Víš, když natáčíme, nemůžeme se věnovat ještě rozhovoru do médií,“ pravil mi skoro otcovsky Bertík a za chvíli se někam ztratil. Mezitím jsem udělal jiný rozhovor s polskou herečkou Michalinou Olszańskou. Když jsem později vstoupil do prostoru cateringu, usměvavý Bertík si pochutnával na skvělém guláši. „To víš, nemohu jít s prázdným žaludkem na plac, zvláště, když je tak skvělý…,“ spiklenecky na mě mrknul. A bylo po interview…

Beatový nadšenec

Moje další setkání s Norbertem Lichým v dnes už neexistující „Ali Babě“, baru v centru Ostravy, začalo před lety zcela nenápadně. Několika drinky, které Bertík kombinoval s hodně sladkými nealko nápoji. A pak zde byl jukebox. Následně začala Bertíkova diskotéka s odborným výkladem. Pouštěl Katapult, Olympic, Rolling Stones, no, celou plejádu rocku a beatu… Bertík hudbu miloval a bylo to znát. Naše „diskoška“ trvala do třetí hodiny ranní. Vůbec jsem nelitoval, byla to ta nejkrásnější v mém dosavadním v životě.

Na „knižním rozptylu“

A do třetice Norbert Lichý. Stal se před lety v Domě kultury města Ostravy jedním z hlavních protagonistů „knižního rozptylu“ jednoho z dílu naší prozaicko-básnické „hodinové ságy“ nazvané Hodinu pod drnem, kdy jsem prózu spisovatele Miroslava Sehnala doplnil verši. I tady Bertík prokázal svůj úžasný hlas, když četl Sehnalovy ukázky. No byl to také nezapomenutelný večer. Bertíku, věřím, že i v tom múzickém nebi děláš to, co jsi měl celý život tak rád…