Dopolední on-line a rozdělení resortů najdete na konci článku.

Zastupitelé města Ostravy na dnešním zasedání odhlasovali novou koalici. Tu tvoří hnutí ANO s 15 křesly, hnutí Ostravak s 10 křesly, ODS a KDU-ČSL, kteří mají v zastupitelstvu po čtyřech křeslech.

Celkem má tedy 33 hlasů.

Návrh na změny ve složení rady města podal hned ráno primátor Tomáš Macura.

Více se o dnešním jednání zastupitelstva dočtete už v zítřejším - ČTVRTEČNÍM TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ MS DENÍKU. 
O vyostřené situaci, která dnešnímu jednání předcházela informujeme zde: 
Dojde k převratu na ostravské radnici?

36 hodin před jednáním

"V posledních týdnech a dnech jsme byli konfrontování s podezřením, které se proměnilo téměř v jistotu, že na dnešní den je připravována změna ve vedení města iniciována našim koaličním partnerem ČSSD. Ve chvíli, kdy se toto podezření změnilo v téměř jistotu, což bylo zhruba 36 hodin před jednáním zastupitelstva, tak jsme byli postaveni před v zásadě dvojí volbu. Buďto jít dneska jako ovce na porážku. Tedy pasivně a přijmout roli v opozici, být v roli jakýchsi Mirků Dušínů, spíš řečeno pitomců anebo proaktivně se pokusit o zachování ANO ve vedení města. Byly v zásadě tři základní varianty, jak toho dosáhnout. Dohody se nám podařilo dosáhnout dnes nad ránem, a to na platformě hnutí ANO, hnutí Ostravak, KDU-ČSL a ODS. Připomínám jenom, že to je ta samá platforma, kterou jsme se pokoušeli loni po komunálních volbách aktivovat jako první z možných variant. Tehdy k tomu z mnoha důvodu nedošlu. Dneska je to jakýsi pokus o restart téhleté původní platformy," uvedl ostravský primátor Tomáš Macura.

Koaliční grémium na včerejší odpoledne podle něj svolal dnes odvolaný první náměstek primátora Lumír Palyza.

"Přišel s tím, že se doslechl, že my vyjednáváme o nějaké jiné koalici a jestli teda platí naše plná důvěra ve stávající koalici. Vzhledem k tomu, že mám hmatatelné důkazy, že naše odvolání bylo připraveno do sebemenších detailů včetně organizačního pořádku, který myslel na všechny možné varianty dnešního jednání včetně toho, že já ve snaze zachovat si za každou cenu svůj post, vyhlásím, že tady například je nějaké nebezpečí. Připadalo mi to až legrační. Řekl jsem panu Palyzovi, že já koaliční smlouvu považuji za mrtvou a to proto, že jí flagrantně porušili právě oni," doplnil primátor Macura.

Podoba rady prozatím není definitivní. Změna by měla nastat na mimořádně svolaném zastupitelstvu, které by se podle primátora mělo konat během následujích dvou týdnů.

ČSSD poprvé od roku 1990 v opozici

ČSSD se tak poprvé od roku 1990 přesune do opozice.

"Je to výsledek politických dohod, které byly udělány s tím, že tomu předcházely určité situace, které já vnímám už od 1. července, kdy jsme tady na zastupitelstvu hlasovali o veřejné zakázce k inteligentním dopravním systémům. Zakázka se neprohlasovali a my jsme koaličního partnera upozornili na to, že je to chyba. No a od toho 1. července jsem zaznamenal spoustu nabídek na jiné uspořádání. Řešili jsme návštěvu zástupce hnutí ANO pana zastupitele Jindřicha Středuly, který nám nabízel úplně jinou koalici pouze se všemi čtyřmi členy hnutí, jakýsi rozpad. Pak jsme začali situaci mapovat a zjistili jsme, že skutečně každý jedná s každým. Se svou nabídkou do toho vstoupilo hnutí Ostravak, pan Semerák. Nestavěli jsme se k tomu určitě. Pan Semerák měl návrh, aby se vytvořila koalice KSČM Ostravak a ČSSD. Jednání skončila, protože jsme zjistili, že vyjednávali také s druhou stranou. Každý vyjednával s každým," uvedl k situaci Lumír Palyza s tím, že ČSSD bude opozicí tvrdou, ale korektní.

Lídr hnutí Ostravak Lukáš Semerák uvedl, že do úterního večera byl ujišťován o tom, že platí koaliční smlouva, a že žádný z koaličních partnerů ji neporuší.

"Následně jsme byli kontaktováni hnutím ANO hodně pozdě večer…tak jsme si racionálně sedli a někde v noci dohodli," řekl Semerák.

Ačkoliv nebyl Martin Štěpánek (ODS) na jednání zastupitelstva přítomen, potvrdil, že na základě koaliční smlouvy by měl na příštím jednání zastupitelů získat post uvolněného radního - náměstka. Měl by se stán resortním náměstkem pro sport a školství. "Na základě domluvy bych tyto resorty měl mít na starosti," řekl novinářům po telefonu. V současné době je na pracovní cestě v Číně.

Nové složení rady a rozdělení resortů

Pořadí je dáno sledem, ve kterém budou náměstci zastupovat primátora v jeho nepřítomnosti.

Tomáš Macura (ANO), primátor
- zahraniční styky a publicita činnosti města
- vnější a vnitřní kontrolní činnost
- krizové řízení
- veřejný pořádek
- požární ochrana
- legislativně-právní činnosti
- strategický rozvoj
- sport
- školství
- vzdělávání

Michal Mariánek (Ostravak), náměstek
- sociálních věci
- zdravotnictví
- prevence kriminality

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek
- kultura
- volný čas 

Radim Babinec (ANO), náměstek
- majetek
- byty
- dotace
- veřejné zakázky (pro všechny resorty)
- sdružené nákupy a kapitálové účasti 

Břetislav Riger (Ostravak), náměstek
- útvar hlavního architekta
- investice
- stavební řád
 

Kateřina Šebestová (ANO), náměstkyně
- životníní prostředí
- vodní hospodářství a zemědělství
- komunální úsek
- živnostenský úřad
- IT služby a outsourcing 

Iveta Vozňáková (Ostrava), náměstkyně
- finance a rozpočet 

Lukáš Semerák (Ostravak), radní
- dopravy
- dopravně-správních činností 

Ilja Racek (KDU-ČSL), radní
David Pfleger (ANO), radní 
Libor Folwarczny (ANO), radní
 


Dnešní jednání zastupitelstva jsme sledovali on-line od jeho zahájení:

9.25

Zastupitelé právě odhlasovali, že se budou zabývat změnami v radě, proti byli zastupitelé ČSSD a KSČM. Což mnohé naznačuje.

Návrh na změny ve složení rady města podal primátor Tomáš Macura.

Zastupitelé budou o programu ještě hlasovat. Na dnešním jednání chybí pouze Martin Štěpánek (ODS). Zastupitelé se tak budou usnášet v počtu 54.

9.35

První naměstek primátora Lumír Palyza a další členové rady z ČSSD byli odvoláni.

Do rady byli navrženi Lukáš Semerák, Michal Mariánek, Břetislav Riger a Iveta Vozňáková. Všichni jsou členy klubu Ostravak.

Všichni navržení se představili přítomným zastupitelům a následně byli hlasováním jmenováni do rady města.

Náměstky primátora budou Michal Mariánek, Břetislav Riger a Iveta Vozňáková.

Jedním z radních měl být člen ODS Martin Štěpánek, kvůli jeho nepřítomnosti ho však nahradil člen hnutí Ostravak.

9.55

Novou koalici tedy tvoří hnutí ANO s 15 křesly, hnutí Ostravak s 10 křesly, ODS a KDU-ČSL, kteří mají v zastupitelstvu po čtyřech křeslech. Celkem má tedy 33 hlasů.

10.21

Z jedenáctičlenné rady bude nově sedm uvolněných radních včetně primátora Tomáše Macury.

Dochází ke svěření zabezpečování konkrétních úkolů.

Primátora budou zastupovat jako první v pořadí Michal Mariánek jako druhý v pořadí Zbyněk Pražák, následně Radim Babinec, Břetislav Riger, Kateřina Šebestová a Iveta Vozňáková.