„Sofie, odpousť mi, prosím,“ zní v překladu anglický nápis, který neznámý vandal nesprejoval na začátek muralu u Bazalů. Umělecké dílo, které zabírá plochu přesahující čtvereční kilometr, vytvořil na zakázku ostravský výtvarník Jan Body Lörincz ku příležitosti 100. výročí fotbalového Baníku. Mural s názvem „Zeď našeho kmene. Zeď záznamů“ budil rozporuplné reakce už před svým zhotovením. Betonová zeď, která je dominantou prostoru u Bazalů, vyšla na 1,1 milionu korun. Někdy v uplynulých týdnech se ale k autorskému artefaktu připojil nápis anonymního sprejera.

Slovenský premiér Robert Fico.
Atentát na Fica pohledem ostravských studentů. Násilí není řešení, shodují se

„Musím říct, že mural vydržel poměrně dlouho bez poničení. Dříve byla zeď plná graffiti, takže si myslím, že stěna díky muralu odolává daleko lépe než dříve. Posprejování jsme hlásili policii, která věc momentálně šetří. Slušné autory se snažíme odkázat na plochy, kde mohou sprejovat bez jakéhokoli postihu. Jedna taková plocha se nachází u podchodu od náměstí J. Gagarina na Kamenec,“ uvedl Richard Vereš, starosta městského obvodu Slezská Ostrava.

Neznámý vandal způsobil posprejováním muralu několikatisícovou škodu. „V dané věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci. V současné době po pachateli pátráme. V případě jeho dopadení a následného odsouzení mu hrozí až rok vězení,“ uvedla za moravskoslezskou policii Eva Michalíková.

Prodejní budky na Ukrajinské ulici v Ostravě-Porubě se postupně demolují, 21. května 2024.
Smažák v housce si tady už nedáte. Z Ukrajinské postupně mizí prodejní budky

O pár set metrů dále se stala terčem dalšího výtržníka nově zrekonstruovaná lávka. Vandal poškodil část proskleného zábradlí u obrovského rámu, který nabízí panoramatický výhled na Ostravu s Novou radnicí uprostřed. I tuto událost má policie na stole. „V první polovině května policisté ze Slezské Ostravy přijali od kolegů strážníků Městské policie Ostrava oznámení o poškození skleněné výplně u zábradlí lávky na ulici Českobratrské ve Slezské Ostravě. I v tomto případě danou věc evidujeme,“ dodala Michalíková.

Fajne školní bistro v Ostravě.
Hamburgery či Indie? Fajne školní bistro mění menu v ostravských jídelnách

Řádění vandalů v okolí Bazalů není žádnou novinkou. Od zrekonstruování lávky a výstavby nových zastávek hromadné dopravy se i tady v průběhu uplynulých měsíců objevily nelegální nápisy. „Už jsme několikrát řešili útoky vandalů na betonových zastávkách, které imitují fotbalové střídačky. Jejich povrch jsme ale ošetřili ‚anti-vandal‘ nátěry, díky kterým můžeme případné graffiti očistit mnohem jednodušeji. Je ale třeba připomenout, že lávku a její okolí monitoruje kamerový systém, tudíž máme přehled o dění na lávce i na veřejném prostranství kolem ní,“ dodal starosta obvodu.