close Calvina bolí přední končetiny. zoom_in Devětadvacetiletý sloní samec z ostravské zoo měl už delší dobu problémy s předními končetinami, které si zdravotníky odmítal nechat ošetřit.

Na konci srpna do Zoo Ostrava dorazili dokonce odborníci z Leibnizova institutu v Berlíně společně s dalšími kolegy, aby mu ošetřili nehty i abscesy (poznámka redakce tělní dutiny plné hnisu) vytvořené na nohou. „Během hodinu a půl dlouhého zákroku byly Calvinovi ošetřeny všechny nehty a abscesy, které se na nohou dvůli nerovnoměrnému zatěžování vytvořily a byl zkontrolován jeho celkový zdravotní stav a reprodukční schopnosti. Ačkoli celá akce proběhla velmi dobře a bez větších komplikací, Calvinova situace zůstává i nadále velmi vážná," informovala veřejnost pár dní po zákroku mluvčí Zoo Ostrava Nováková.

Co bude dál?

Protože celou situaci se sloním samcem sledujeme, rozhodli jsme se zeptat, jak je na tom Calvin nyní.

„Jeho zdravotní stav je v tuto chvíli stabilizovaný. Nelze mluvit o výrazném zlepšení, naštěstí ale ani o zhoršení situace. Sloní samec je i nadále v péči veterinárních lékařů a pokračuje u něj léčba, která si bezpochyby vyžádá čas," uvedla mluvčí ostravské zoologické zahrady Šárka Nováková. I když u něj ošetřovatelé „nové" abscesy nezaregistrovali, jejich opětovné tvoření nemohou s jistotou vyloučit.

„Calvinova péče se totiž do velké míry odvíjí od jeho vůle spolupracovat s ošetřovateli. Nedávný zákrok, spojený s úpravou nehtů a vytvoření nového pískového lože v jeho venkovním výběhu, to vše by mělo zmiňovanému nadměrnému zatěžování alespoň částečně předcházet," vysvětlila mluvčí zoologické zahrady Šárka Nováková.

Dodala, že pokud by chtěli návštěvníci slonímu samci pomoci, mohou podpořit sbírku ostravské zoo „I slůňata stůňou", jejíž výtěžek putuje na výzkum sloních nemocí kolegů z Leibnizova institutu v Berlíně, kteří se mimo jiné podílí i na léčbě Calvina.

close Calvina bolí přední končetiny. zoom_in