Den pro slony v Zoo Ostrava

V ostravské zoo se v sobotu uskuteční akce s názvem Den pro slony. Má podpořit nejenom chov slonů v zajetí, ale také ve volné přírodě.

V 15 hodin se uskuteční v pavilonu slonů vernisáž výstavy mapující problematiku pytláctví a odhalování ilegálního trhu se slonovinou i některými druhy živočichů.

Oslava narozenin nejmladší slonice v ostravské ZOO.

„Připomeneme si samozřejmě i čtyři roky života sloní samičky Rashmi, která se v ostravské zoo narodila 12. dubna 2011. Program pak bude pokračovat ve výukovém centru zoo, kde se od 15.30 hodin uskuteční přednáška o tom, jak se cvičí psi k vyhledávání pašované slonoviny. O vlastní zkušenosti se podělí Hanka Böhm, která pro tento účel vychovala fenku belgického ovčáka Camu. Povídat bude nejen o samotném výcviku v Čechách, ale i o svém pobytu v Africe, kde se s Camou účastnila několika akcí," upřesnila program mluvčí zoologické zahrady Šárka Kalousková. 

Prostná v podání slonů indických

Už jste někdy viděli prostná v podání slonů indických? Jedinečnou možnost máte až do 26. dubna na ploše u benzinky OMV na Dubině v Ostravě, kde právě hostuje Cirkus Alex Junior. Právě vystoupení dvou slonů je největším lákadlem takřka dvouhodinového programu.

„Specializovali jsme se na velká zvířata, se slony vystupuje jen málokterý cirkus," poukazuje na mezi diváky nadmíru oblíbené obyvatele zvěřince majitelka cirkusu Anna Polachová. Výkony bezmála padesátiletých slonic Kitty a Dolly rozhodně stojí za vidění.

Kotrmelce

„Staví se na hlavu, dělají kotrmelce, není to vyloženě klasická drezura, spíš jde o komické číslo," vysvětluje Anna Polachová.

Ještě více tipů na víkend v Ostravě a okolí najdete pravidelně každý pátek v tištěném vydání Deníku.

Ani tak velké zvíře jako slon se přitom podle jejích slov nenechá ke skopičinám moc přemlouvat. „Stejně jako u jiných zvířat funguje při výcviku odměna v podobě pamlsku, pro slony je to ovoce, jablka, banány. Zvířata nejde nutit, aby něco udělala, musíte je cvičit s láskou," zdůrazňuje.

Sloni rádi čerstvé banány, proto pro každou sloní dámu ošetřovatelé každý den vedle dvou balíků sena připravují i zhruba dvacetikilovou dávku ovoce.

„Z toho si vybírají, sežerou jedině čerstvé, to my lidé kolikrát jíme třeba banány už hnědé, ale sloni je nechtějí. Zkrátka, u nás je to tak, že já dojídám po slonech, co oni odmítnou," říká se smíchem majitelka cirkusu.

Nejen sloni, ale i koně

Dalším lákadlem Cirkusu Alex Junior jsou koně.

„Jsou to mladí koně, tady v Ostravě mají premiéru před skutečným publikem. Mají za sebou výcvik v manéži, jsou tu už zvyklí, číslo zvládají perfektně, ale přece jenom je to před lidmi a s muzikou a světly něco jiného, tak na to obecenstvo i upozorňuji, aby moc netleskali," doplňuje Anna Polachová.

Na své si přijdou i obdivovatelé artistických výkonů. Nezapomenutelnou podívanou je vystoupení vzdušných akrobatů z Moldávie. „Vystupují bez zajištění, lítají ve výšce nad betonem, to samozřejmě budí obavy, ale jsou výborní," ubezpečuje obecenstvo majitelka cirkusu. 

Dopravní podnik zve k projížďce historickým vozem

U příležitosti Dne památek a sídel pojede zítra k Dolu Michal historický trolejbus. Trasa projížďky povede z hlavního vlakového nádraží přes most Miloše Sýkory, zoo do Michálkovic a zpět.

Ilustrační foto z jízdy historickými trolejbusy v Ostravě

Trolejbus nezastavuje na zastávkách Stadion Bazaly a Jaklovecká.

Odjezdy z hlavního nádraží jsou v 8.25, 10.25, 12.25, 14.25, 16.25 hodin. Ze zastávky Michálkovice spoje vyjedou v 9, 11, 13, 15 a 17 hodin. Dospělí zaplatí za jízdenku 30 korun, děti od 6 do 15 let 15 korun. Jízdenky se budu prodávat u průvodčího přímo ve voze a platí pouze na jednu jízdu. 

Po schodech na věž

Běh Run-up do schodů ostravské radniční věže. I letos se můžete vydat na vyhlídkovou věž Nové radnice po schodech. Interiér 51 metrů vysoké prosklené věže bude zítra zpřístupněn v rámci Mezinárodního dne památek a sídel. „Schodiště otevíráme veřejnosti dvakrát ročně, vzhledem k plánované rekonstrukci pobočky bude ovšem tato prohlídka ještě zajímavější, jelikož se nepůjde pouze věží, ale celou radnicí. Každý výstup bude začínat už ve foyer radnice, návštěvníky tak bude čekat přes čtyři sta schodů," doplnila k akci průvodkyně Ivana Šubová. Prohlídky se budou konat od 9 do 17 hodin, v půlhodinových intervalech. Vstupné pro dospělé je 50 korun. Děti, senioři a studenti zaplatí 40 korun. Vstupné se platí ve foyer Nové radnice. 

Čelovky běžců Night Runu ozáří večerní Ostravu

Večerní běhy Ostravou startují v sobotu z Masarykova náměstí - více zde.

Sobotní úklid veřejných ploch

Zaměstnanci střediska Veřejně prospěšných prací začnou uklízet veřejné plochy i o víkendech. Pravidelné sobotní směny zlepší vzhled hlavně v podchodech a okolí obchodních středisek i restaurací. Prozatím bude práci o sobotních směnách vykonávat deset zaměstnanců.

„Do budoucna počítáme s navýšením počtu vybraných lokalit, a tím i počtu zaměstnanců. Pro obvod je úklid výhodný také finančně, protože na zaměstnance čerpáme dotace z úřadu práce, určené ministerstvem práce a sociálních věcí pro krátkodobé pracovní příležitosti," uvedl ředitel Majetkové správy Ostrava-Jih Jiří Hrabina. 

Hemženíčko s Hopsalínem

Karneval plný čarodějnic, čarodějů a magie pro skotačivé děti a jejich rodiče připravilo na neděli Kulturní centrum Poruba. Pořad s názvem Hemženíčko s Hopsalínem se uskuteční v prostorách Nové Auly VŠB-TU Ostrava v 10 hodin. Vstupenky lze zakoupit v předprodeji na Hlavní třídě 583/105 v Kulturním centru Poruba.