„Po ulici Výškovické se prohnalo stádo slonů." „To určitě, asi máš halucinace, nebo jsi to přehnal s pitím."

Takové diskuse se v úterý vpodvečer rozběhly na sociální síti Facebook. Když někteří uživatelé přidali fotky slonů, jak se procházejí po cestě poblíž nákupního centra Kotva v Zábřehu, lidé začali spekulovat o tom, že zvířata utekla z ostravské zoo.

„Všichni naši čtyři dospělí sloni a jedno mládě jsou v pořádku a neopustili svůj pavilon ani na minutu," řekla Deníku mluvčí ostravské zoo Šárka Kalousková.

Trojice slonů procházela mezi auty a místy blokovala dopravu. „Nevěřil jsem svým vlastním očím, když jsem ty slony viděl. Myslel jsem si, že jsem se snad zbláznil," napsal na facebooku jeden z řidičů, kterému se neobvyklý pohled naskytl. „A pak že je v Ostravě nuda," bavili se další uživatelé sociální sítě.

Hlášení o slonech pohybujících se mezi auty dostali i ostravští strážníci.

„Na linku 156 bylo nahlášeno, že na ulici Výškovické tři sloni ohrožují bezpečnost provozu na silnici. Hlídka proto okamžitě vyjela na místo. V době, kdy dorazili, ale na místě už žádní sloni nebyli," sdělila Deníku mluvčí ostravských strážníků Vladimíra Zychová.

Hynek Navrátil s jedním ze slonů indických z cirkusu Humberto.

Nakonec se ukázalo, že sloni patří cirkusu Humberto, který své šapitó postavil právě v Ostravě-Zábřehu.

„Vždycky, když přijedeme do města, tak takhle slony provedeme ulicemi. Jednak je to pro ně procházka a jednak pro nás reklama. Plakáty už dnes nikdo nečte," řekl Hynek Navrátil, zástupce principála cirkusu.

I když sloni běžně nebývají součástí silniční dopravy, žádného přestupku se podle mluvčí strážníků jejich majitelé nedopustili.

„Účastníkem silničního provozu je podle zákona o pozemních komunikacích i osoba, která vede zvíře. A není specifikováno, o jaké zvíře se jedná. Osoba musí být starší osmnácti let, nesmí být pod vlivem alkoholu a musí dodržovat pravidla silničního provozu," vysvětlila mluvčí Zychová.

Zatímco v cirkuse Humberto jsou přesvědčeni, že zvířata nemohla nikoho ohrozit, v ostravské zoo to vidí jinak.

„Přestože se mohou sloni naučit povelům, stále se jedná o mohutná divoká zvířata, kterým stačí ohnat se chobotem a může to skončit vážným zraněním. Sloni jsou navíc konzervativní a velice citliví na změny. I takový hodný domácí pejsek, který již prošel dlouhodobým procesem domestikace, může znenadání v úleku kousnout. A co teprve udělá několikatunové zvíře…?" dodala na závěr Kalousková.

Hynek Navrátil s jedním ze slonů indických z cirkusu Humberto.

Jak to bylo se slony?

Pět otázek pro Hynka Navrátila, zástupce principála cirkusu Humberto, jehož sloni se v úterý procházeli zábřežskými ulicemi.

Sloni z vašeho cirkusu způsobili v úterý odpoledne v Ostravě tak trochu rozruch…

Nemyslím si, že by způsobili rozruch. Lidé měli radost, fotili si je. Vždyť to není běžné, vidět na silnici slony.

To určitě není. Takhle je vodíte po silnici běžně?

V každém městě, kam zavítáme. Vždycky druhý den. Je to pro nás reklama. Musíme jít s dobou, dneska už letáky na sloupech nikdo nečte.

Měli jste k tomu nějaké povolení?

Vždycky to nahlásíme na úřad a také policistům. To jsme ale tentokrát neudělali, protože jsme do poslední chvilky nevěděli, jestli se slony kvůli obrovskému vedru vůbec vyrazíme ven.

Zvířata mohou být nevyzpytatelná. Sloni mohli někomu ublížit…

Nemohli. Jsou hodní a poslušní. Pokud se chovatel ke svým zvířatům chová s úctou a láskou, ona mu to vrátí. Nemohli se ani splašit, jsou na lidi zvyklí.

Měli jste slony aspoň nějak zabezpečené?

Chodíme s nimi na volno. Jde nás osm lidí, čtyři z jedné strany a čtyři z druhé, tak abychom měli vše pod kontrolou a byla jistota, že se nic nestane.

Ptala se Jana Lichá

POSTŘEH MIRKY CHLEBOUNOVÉ: Když cirkusáci venčí slony

Kejklíři, kouzelníci, herci či artisté svým příjezdem v minulosti vždycky způsobili pozdvižení na vsi. A zřejmě to platí i v digitálním věku. Tři sloni na procházce v ulicích Ostravy vyvolali smršť reakcí na sociální síti.

I kolemjdoucí nechápavě a překvapeně kroutili hlavou při setkání s tlustokožci. Kdo to kdy viděl, venčit slona na chodníku? Nevím, jestli se díky špacíru těžkotonážníků zvedne návštěvnost cirkusového šapitó, každopádně principálovi se podařil mistrný kousek upoutal pozornost.

O stejné se budou do půlky října snažit krajští politici. Získat apatické, otrávené voliče pro svou stranu, pro svůj volební program a přimět je jít k volbám. Nebudou to mít jednoduché. Trochu se bojím, co na ulici potkám.