Jak se sám přesvědčuji o pár minut později, měl prozíravý tatík pravdu. Pavilon slonů v ostravské zoologické zahradě je přeplněn návštěvníky už krátce před třetí hodinou sobotního odpoledne. Šanci seznámit se oficiálně se sloním samečkem Chandru, který se narodil 8. července letošního roku slonici Vishesh, si nechat ujít jen málokdo.

Hlavně malí zvědavci se rozhlížejí, ale malé slůně ne a ne najít. „Jsou tam samí velcí. Žádné mládě,“ hlásí své babičce vnučka Adélka. A nelže. Chandru se totiž schovává za svou maminku Vishesh skoro pořád. Pak natahuje chobot, aby se napil jejího mléka. Sotva Vishesh udělá krok, už se za ní malé slůně vydává také.

„Podívej, motá se jí pod nohama. Ten velký slon ho zašlápne,“ lamentuje o chvíli později malý klučina. Uklidňuje se až ve chvíli, kdy mu jeho tatík vysvětlil, že velká slonice se dívá pod nohy a svého sloního synka určitě nezašlápne.

Pak už byl malý Chandru oficiálně představen veřejnosti. Kdy jindy, než na Mezinárodní den slonů. Ošetřovatel Ondřej Štěpán prozradil, že zatím se malý slon vyvíjí dobře, pije mléko od své matky a začíná se seznamovat s okolím.

„Zajímají ho třeba větve a dokonce už po měsíci svého života navázal kontakt s ošetřovatelem. To je poměrně brzy. Mláďata slonů se k tomu většinou odhodlávají až po dvou či třech měsících,“ uvedl Ondřej Štěpán.

Mezi návštěvníky, kteří se přišli na malého slona podívat a také si jej vyfotit, bylo i hodně lidí z Polska, slyšet byla i slovenština.

Mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková představila krátce celé sloní stádo v ostravské zoo a zároveň upozornila, že situace slonů žijících ve volné přírodě není vůbec příznivá.

„Ohrožují je pytláci. Proto se i naše zoo připojila prázdninové sbírky, která podpoří projekt na záchranu slonů v Africe – SAVE ELEPHANTS. Až do konce srpna mohou lidé do ostravské zoo přinášet nepotřebné oblečení, a zapojit se tak do této sbírky.

„Například jedna taška nepotřebných, ale stále pěkných věcí znamená krmení na jeden den pro celý psí tým, který je speciálně vycvičen na odhalování pytláků slonoviny v africkém Kongu,“ vysvětlila mluvčí ostravské zoo. Jak dodala, slonům pomáhají návštěvou ostravské zoo ale všichni návštěvníci. Z každé vstupenky totiž putuje jedna koruna na podporu vybraných záchranných projektů.