"Slůně je na světě pátý den, narodilo se v pátek, od soboty začalo samo pít, o dva dny později také vyprazdňovat, což svědčí o jeho dobrém zdravotním stavu. Nyní se slůně a jeho matku Vishesh snažíme spojit se starší samicí Suseelou. Pro Vishesh je to velmi důležité, aby nebyla sama. Je na ni zvyklá,“ informovalaještě začátkem týdne mluvčí Zoo Ostrava Šárka Kalousková.

Padesátiletá Suseela měla asistovat mladší samici už při porodu, začala se však k mláděti chovat agresivně, a tak musela být oddělena.

Ostravskou zoo čeká v následujících dnech či týdnech ještě jeden sloní porod. Březí je totiž i matka Vishesh, čtyřiačtyřicetiletá Johti. Pro návštěvníky zůstává sloní pavilon prozatím uzavřený.

Dramatické chvíle v životě sloního mláděte

V úterý v dopoledních hodinách se náhle a z nevysvětlitelných důvodů chování matky k mláděti začalo měnit. Do tédoby poměrně vzorně se starající prvorodička Vishesh začala svého potomka agresivně napadat.

Útoky se stupňovaly a ošetřovatelům proto nezbylo nic jiného, než matku s mládětem vypustit do venkovního prostorného výběhu, ve kterém v té době pobývala stará 50letá samice Suseela.

Je to ta samice, u které chovatelé doufali v tetičkovské ochranitelské chování vůči mláděti, která se ale k novorozenému potomkovi bohužel chovala agresivně, a musela být proto od Vishesh po porodu oddělena. Všechna zvířata však měla po celou dobu trvalý kontakt přes ochranou bariéru.

Za změnou chování matky může být stres

Pracovníci zoologické zahrady doufali, že ve výběhu by po spojení všech tří zvířat mohlo dojít k jejich zklidnění. Tento předpoklad se bohužel naplnil jen částečně. Venku agresivní chování Vishesh sice trochu polevilo a chvílemi i chránila mládě před Suseelou, ale chvílemi je sama napadala.

Teoretickým vysvětlením agresivního chování matky vůči svému prvorozenému mláděti je s největší pravděpodobností její nezkušenost a stres z nové životní situace. I přes značná rizika opakování útoku mládě zůstane u své matky. Jeho oddělení a případné odchovávání člověkem je nežádoucí.