„Blížící se porod poznáme podle poklesu hladiny hormonu progesteronu v krvi. U mladší slonice klesá už delší dobu a vypadá to, že by měla porodit dříve. Johti má termín porodu vypočítaný na osmého března, Vishesh na dvaadvacátého. Slonice ale mohou mláďata i měsíc nebo dva přenášet,“ informovala mluvčí ostravské zoo Šárka Kalousková.

Dodala, že ošetřovatelé už porod čekali minulý týden. „Blíží se to. Všichni jsme nervózní, ale nezbývá nám nic jiného, než čekat. Ošetřovatelé i slonice jsou na porod dobře připraveni. Několik měsíců dopředu s nimi ošetřovatelé pravidelně cvičili, byla jim odebírána krev. Samice Johti si zvykala na řetězy, do kterých bude kvůli bezpečnosti při porodu fixována. Protože patnáct let vystupovala v cirkusu, je zvyklá na přímý kontakt s lidmi a budeme se k ní moci v průběhu porodu přiblížit a pomoci jí. Mladší Vishesh je prvorodička a bude rodit ve společnosti naší nejstarší samice Suseely. Ta jako jediná žila ve volné přírodě a předpokládáme, že nějaké porody už tedy zažila. Mladé slonici by tak mohla pomoci,“ vysvětlila Kalousková.

Pracovníci zoo museli také pro příchod mláďat upravit výběh tak, aby nemohla nikam prolézt nebo spadnout.

Sloní porod je v České republice velmi ojedinělou záležitostí. Za šedesátiletou historii chovu se u nás ještě živé mládě nenarodilo. Pokud vše dobře dopadne, bude to pro ostravskou zoo velký úspěch. Březost sloních samic trvá dva roky. Mláďata bývají metr vysoká a váží zhruba sto kilo.