Nová dálnice zrychlí spojení po mezinárodní silnici E75. Stavba vyšla na 239 milionů eur (zhruba 6,2 miliardy korun), zakázku získalo sdružení firem Strabag, Porr a Hochtief. Trasa nové části dálnice je z větší části obchvatem Čadce.

Zdroj: Youtube

Doba jízdy se tak zkrátí o pět minut, ve špičce ale docházelo k situacím, kdy auta v kolonách zůstávala i půl hodiny. Město si tak oddychne od tranzitní nákladní dopravy.

„Je potřeba poděkovat obyvatelům Čadce, kteří pro výstavbu dálnice prodali domy a pozemky. Dálnice má pro celý region významnou přidanou hodnotu, i díky ní přišli do průmyslové zóny noví investoři,“ řekl primátor Čadce Milan Gura.

Z tohoto domu padaly k zemi bankovky.
Důchodkyně z Ostravy vytřepala z okna 170 tisíc. Větší část se jí už vrátila

Obchvat je dlouhý 5673 metrů. Na trase vyrostlo celkem 19 mostů a dvě mimoúrovňové křižovatky. Kolem dálnice vyrostlo přes 11 kilometrů protihlukových stěn. Dálnice vede po úbočích svahů, které v některých částech dosahují sklonu více než 25 stupňů. Stavět se začalo v prosinci 2016. Čadcou podle sčítání denně projede 12–14 tisíc tranzitujících vozidel, z toho více než třetina jsou kamiony.