„Nám funguje výborně, přežil i obecní pouť včetně dosti bouřlivé večerní zábavy. Zatím maximální spokojenost,“ komentuje necelý měsíc provozu prvního Smart WC v Ostravě starosta Staré Bělé Mojmír Krejčíček. I kapacita nádoby v budce v parčíku se jeví jako dostatečná; po necelé stovce uživatelů je poloprázdná.

„Je to určitě zajímavá a inspirující věc…“ shodují se na radnicích v Porubě i Mariánských Horách a Hulvákách. Nicméně do svých ulic chytré veřejné toalety instalovat nechystají. „Cena výrobku se nám zdá pořád vysoká, byť je to zařízení hodící se do 21. století,“ uvádí Patrik Hujdus, místostarosta druhého zmiňovaného obvodu.

V tom vybavují nově otevřené dopravní hřiště u ZŠ Gen. Janka jen obvyklou mobilní toaletou. „Vzhledem k tomu, že nás čekají výlohy za chystané rekonstrukce chodníků, hřišť i dalších prostor, vyřešili jsme to touto cestou. Do budoucna se inteligentním veřejným WC nicméně rozhodně nebráníme,“ konstatuje místostarosta.

Druhý ostravský Smart WC se tak objeví nejdříve na Jihu – naproti komplexu Kotva v Zábřehu. „„Kolik jich nakonec pořídíme, vyplyne od občanů. Ti mohou až do konce května na emailu wc@ovajih.cz navrhovat kde všude by veřejné WC chtěli. V červnu jejich podněty vyhodnotíme a budeme konat,“ líčí starosta Martin Bednář.

Cena jedné takové kadibudky se podle něho pohybuje okolo dvou set tisíc korun, nicméně obvod uznávající zvýšenou potřebu těchto služeb má v úmyslu jednat s jejich výrobcem o „množstevní slevě“. A podle místa instalace chtějí na Jihu taktéž upravit design nových veřejných toalet, aby vzhledově zapadly a nenarušily okolí.

Mluvčí nejlidnatějšího obvodu Gabriela Gödelová dodává, že jejich Smart WC má být chytřejší, než ve Staré Bělé: „Od podzimu půjde zaplatit za zpřístupnění i bezkontaktní platební kartou. Cena bude stejná jako u SMS – deset korun. A chceme model Twin rozšířený navíc i o přístupovou chodbu s přebalovacím pultíkem.“

Centrum chce více veřejných toalet
Centrum města znamená také největší pohyb lidí, nicméně v tom ostravském o Smart WC zatím neuvažují. Ty veřejné v Moravské Ostravě a Přívozu slouží před hotelem Imperial a na Frýdlantských mostech (na obou místech se platí za použití pětikoruna). Ulevit si se dá i na toaletách v dětském koutku v Komenského sadech. „Na sboru starostů vloni zazněl požadavek na další veřejné toalety. My bychom je chtěli například na Náměstí Msgre. Šrámka, do Husova sadu či Sadu B. Němcové,“ uvádí mluvčí centrálního obvodu Jana Pondělíčková.