„Kolikrát se vám stalo, že jste chtěli vyhodit kelímek od kafe a koš byl už přeplněný? Dříve vyhozené smetí rozhání vítr po okolí a vy se všemožně snažíte vecpat vaše smetí dovnitř tak, aby nevypadlo. Řešili jste to nějak?“ popisují Zdeněk Polanský a Luka Oros. Ti se coby absolvent oboru úprava surovin a recyklace a student biotechnologie zajímají o ochranu životního prostředí i nakládání s odpady. „Patříme k těm, jimž není lhostejné, kde a jak žijí. Proto jsme přišli s aplikací, která cílí hlavně na mladé komunikující svými mobily či tablety,“ uvádějí autoři.

Podobné aplikace sice už někde existují (například ve Studénce, v Brně či Olomouci pozn. red.), avšak Zero Waste City je chystána jako univerzální pro všechny obce.

Zavřený obchod Tesco Expres v centru Ostravy, snímek z 28. zaří 2017 v Ostravě.
Konec Tesco Expresu v centru Ostravy. Důvodem je malá poptávka

„Díky ní najdete nejbližší sběrný dvůr, popelnice na směsný či tříděný odpad, rozmístění velkoobjemových kontejnerů i košů na psí výkaly. Umožní vyfotit znečištěné veřejné prostranství a opatřit je GPS souřadnicemi. Plné popelnice půjdou nahlásit po naskenování takzvaných QR kódů, které na nich budou umístěny,“ popisují Polanský s Orosem.

Jejich firma Energo Solutions se s tímto projektem přihlásila také do Soutěže o nejlepší chytrá řešení vyhlášené Moravskoslezským krajem.

„Získali jsme první místo v kategorii Úspory, což je velkým úspěchem. Díky tomu i dotaci s oceněním spojené uskutečňujeme plány, na které bychom jinak neměli, a děláme i něco přínosného pro náš region,“ tvrdí autoři.

Jejich aplikace Zero Waste City bude od 1. ledna 2018 ke stažení pro veřejnost zdarma.

Obce - přičemž v prvním roce fungování by ji měly rovněž gratis využívat obvody Moravská Ostrava a Přívoz, Poruba či Jih - a jiné subjekty ji dostanou po zaplacení licenčního poplatku. „Největším plusem je, že veškerá data půjdou rovnou k lidem zodpovědným za danou problematiku, neztratí se v úředním systému,“ dodávají vývojáři.

Ilustrační foto.
Ostravská pohotovost: bylo zle kvůli (ne)umrtvení zubu!

Desítky popelnic s QR kódyMoravská Ostrava a Přívoz, Jih, Poruba. To jsou obvody, kde by se mohly v pilotním projektu Zero Waste City objevovat desítky nádob na smetí s QR kódy. „Uvidíme, jak se to osvědčí. Pokud ano, mohli bychom se v budoucnu připojit,“ říká Martin Otipka za porubskou radnici. Ta dává odpadkové koše vyvážet podle přesně daného harmonogramu. „Pokud bychom participovali na tomto novém projektu, musela by se smlouva postavit jinak, než je v současnosti. Tedy, aby se odpad vyvážel operativně,“ vysvětluje Otipka.

SPALOVAČ MRTVOL. Jedno z představení v ostravském Divadle Petra Bezruče, v němž hlavní roli hraje Norbert Lichý (na snímku).
Herci v Ostravě o víkendu uctí literárního barda