Prodejní stánky, které už několik let chřadnou a zejí prázdnotou, postupně mizí z ulic. Patří mezi ně i prodejní budky v Ukrajinské ulici v Ostravě-Porubě, nedaleko Mateřské školy Ukrajinská. V minulosti zde fungovala například trafika, pekárna, květinářství, prodejna potravin Vigar nebo rychlé občerstvení Toni, které ukončilo provoz v červenci 2022. Od té doby už zůstaly stánky opuštěné.

Manželé Poláčkovi zdolali vrchol Everestu. V rámci aklimatizace vystoupali i na horu Nirekha.
Ostravská stopa na Everestu: Fotograf Jan Poláček zdolal nejvyšší horu světa

„Dlouhodobě se snažíme odstraňovat z ulic prodejní stánky, které podle nás do Poruby nepatří. Cílem je kultivace veřejného prostoru a zároveň podpora kamenných obchodů. Postupně tak mizí původní trafiky, které se postupně změnily v prodejny čehokoli, i ty stánky, které většinou v devadesátých letech vznikly živelně a ne vždy v souladu se zákonem,“ řekl k bourání místostarosta Poruby Jan Dekický.

Utkání skupiny B mistrovství světa v ledním hokeji: Lotyšsko - Švédsko, 18. května 2024, Ostrava Aréna, Ostrava.
Jaká je kriminalita v Ostravě při MS v hokeji? Kuriózní krádeže řeší ve fanzóně

Pod facebookovým příspěvkem, kterým městský obvod informoval obyvatele Poruby o bourání stánků, se rychle nahromadily komentáře se vzpomínkami na bývalou večerku nebo hladové okno. „Když byl hlad po půlnoci, tak se tam dalo najíst,“ vzpomínal jeden z komentujících. Někteří se dotazovali, proč se obvod nerozhodl pro rekonstrukci stánků. S tím se ale podle místostarosty nepočítalo. „O jejich rekonstrukci jsme neuvažovali. Tento druh prodeje považujeme za překonaný a do ulic nepatří,“ míní Dekický.

Večerka nebo častá zastávka po večírku

Na budky vzpomínají i obyvatelé v okolí, pro které bylo například rychlé občerstvení častou večerní zastávkou. „Jako dítě jsem tam chodil pro žvýkačky Pokémon, do pekárny jsme si chodili pro svačinu a v květinářství jsem jednou mamce koupil na Valentýna růži. Obchod Vidar byl pro všechny záchranná brzda, když něco z potravin doma chybělo. Určitě budu ale nejvíce vzpomínat na fronty v pátek večer před hladovým oknem. Hovězí se smaženým hermelínem byl můj gastronomický orgasmus,“ vzpomíná se smíchem David Augustin, který poblíž prodejních budek v dětství bydlel.

Utkání skupiny B mistrovství světa v ledním hokeji: Lotyšsko - Švédsko, 18. května 2024, Ostrava Aréna, Ostrava.
Jaká je kriminalita v Ostravě při MS v hokeji? Kuriózní krádeže řeší ve fanzóně

V posledních letech, kdy byly opuštěné, už stánky obtěžovaly a místní si přáli jejich odstranění. „V dětství jsme tam chodili. Později jsem občas zaskočila do večerky pro pečivo nebo se synem pro nanuky, ale to už je dávno. Z bourání jsem nadšená, protože budky hyzdily okolí. Když jsem kolem nich chodívala během zimních večerů, tak jsem měla často strach. Byl kolem velký nepořádek,“ říká Jitka Rutarová, která v ulici bydlí celý život.

Jedna budka stále zůstává

Bourání se ale potýká s komplikacemi. Obvod se už před třemi lety rozhodl, že budky vykoupí, což se povedlo, tedy až na jednu z nich, která zatím zůstává na svém místě. „Řešíme problém s jednou budkou, kdy vlastník obešel naše předkupní právo a prodal ji někomu jinému, aniž by nám ji nabídl. Tu likvidovat samozřejmě nebudeme, protože není naše, a čekáme, jak rozhodne soud,“ dodal místostarosta obvodu.