DENÍK SLEDUJE

Na sto tisíc Ostravanů připadlo v minulém týdnu 1290 nemocných s akutními respiračními chorobami. Je to bezmála o dvanáct procent více než v týdnu předcházejícím. Ostrava má nejvyšší nemocnost v Moravskoslezském kraji, kde celkově počet pacientů s virózami naopak klesá. Nejvíce jsou postiženy předškolní děti a školáci. Vyplývá to z údajů Krajské hygienické stanice v Ostravě. Mnozí lékaři z toho viní smog.

„Je to šílené, nevím, co budeme dělat v zimě, bojím se toho,“ reagovala dětská lékařka z Radvanic a Bartovic Eva Schallerová, na dotaz, zda se v její ordinaci zvýšila nemocnost pacientů. Upřesnila, že nemocných dětí s respiračními chorobami výrazně přibylo. Velmi ji překvapilo, že zdravotní komplikace u některých pacientů nastaly mnohem dříve než předcházející roky.

„Jde o nesmírně dráždivé kašle. Astmatici se začali dusit o měsíc dříve než obvykle. Zdravotní stav se zhoršil i u těch, kteří donedávna potíže neměli, byli stabilizovaní. Minulý týden jsem zaznamenala už pět prokázaných zánětů plic. Nepamatuji si, že bychom takové diagnózy měli už v říjnu,“ tvrdí Schallerová. Vinny jsou podle ní jednoznačně smog a inverze. V Radvanicích a Bartovicích byl například v úterý ráno více než třikrát překročen povolený limit pro množství polétavého prachu v ovzduší.

Zhoršilo se Vám v posledních dvou týdnech zdraví?HLASUJTE V ANKETĚ VPRAVO NAHOŘE!

Také praktická lékařka Marie Manoušková uvedla, že za posledních čtrnáct dnů se počet pacientů, kteří do ordinace přišli kvůli respiračním onemocněním a virózám, zdvojnásobil. „Máme nejen spoustu chřipkových onemocnění, ale i těžké angíny a záněty dýchacích cest. Mnohem častěji pacienty posílám na spirometrické vyšetření, zvýšil se i počet alergií. Přibyli také nemocní, kteří alergii nikdy neměli,“ řekla lékařka. I ona připustila, že velký podíl na zhoršeném zdravotním stavu Ostravanů může mít inverze a znečištěný vzduch.

Praktický lékař a geriatr Hugo Přibyl uvedl, že v jeho ordinaci nemocných dramaticky nepřibylo. „Nejde o žádný extrémní nárůst počtu pacientů, virózy a respirační infekce by však neměli podceňovat zejména senioři. Protože jejich imunita je většinou oslabená ještě jinými chorobami a potížemi, které doprovázejí stárnutí. Taková chřipka jim pak může způsobit vážné komplikace,“ uvedl Přibyl. Jak se dá nejrůznějším virózám dýchacích cest a chřipce předcházet?

„Rad a doporučení existuje nepřeberné množství. Patří k nim očkování, různé bylinné kúry, varování před stresem či kouřením, neboť kuřáci jsou k onemocnění dýchacích cest dvakrát náchylnější než nekuřáci. Sázím na celoroční otužování, zvýšený přísun vitaminu C, především v zelenině a ovoci, ale hlavně na zdravý životní styl vůbec,“ míní Přibyl.

Očkování proti chřipce doporučuje vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Ostravě Irena Martinková. „Toto období je vhodné pro očkování proti chřipce. Naočkovat by se měli nechat zejména chronicky nemocní, kardiaci, astmatici, oslabení senioři,“ řekla Martinková. Dodala, že v Moravskoslezském kraji zatím nebyl izolován virus sezónní chřipky. „Na jižní polokouli se ale objevil virus H3N2, který způsobuje těžší průběh onemocnění. Dá se předpokládat, že se tento virus dostane i k nám. Proto by se lidé měli nechat naočkovat, aby situaci předešli,“ radí Martinková.

Všechny články o znečištěném ovzduší na Ostravsku ČTĚTE ZDE!