Město Ostrava si nechalo vypracovat studie, které modelují stav ovzduší pomocí výsledků nejenom z českých, ale i polských měřících stanic. Poprvé tak byly informace o znečištění ovzduší v celém přeshraničním regionu vyhodnoceny stejnou metodikou.

„Studie je průkazná a už víme, kde přesně je problém," uvedl náměstek primátora Dalibor Madej.

Výsledky provedených měření v oblasti polsko-českého pohraničí dokazují, že na polské straně mají největší vliv na znečištění ovzduší domácí topeniště. Na českém území patří k nejvíce znečištěným zejména lokality s vysokým podílem velkých průmyslových zdrojů.

„Konference Ovzduší 2013, kterou připravilo město, byla tentokrát jiná v tom, že prezentovala naprosto nové informace. Na modelech z našich i polských měřících stanic je například jasně zdokumentováno, že k inverzi v zimě podstatně přispívá Polsko. Vliv lokálních topenišť je větší, než jsme předpokládali," přiblížil primátor města Ostravy Petr Kajnar.

Podle městských zastupitelů bude Ostrava mimo jiné nadále usilovat o utlumení dopravy, která se významnou měrou podílí na zhoršení kvality ovzduší, o převedení všech komunikací v kraji jednomu vlastníkovi a o uzavírání dobrovolných dohod s velkými znečišťovateli.