DENÍK SLEDUJE

Potvrdilo se to i během tohoto víkendu, kdy se velká část regionu ocitla v téměř smogovém obležení. Nejhorší situace nastala v noci na sobotu a v noci na neděli. V důsledku nepříznivé situace a zhoršení rozptylových podmínek Český hydrometeorologický ústav dokonce vyhlásil signál upozornění na možnost výskytu smogové situace.

Zhoršená kvalita ovzduší se podle Marka Bruštíka, vedoucího oddělení ochrany ovzduší moravskoslezského krajského úřadu, týkala zejména Ostravska a Karvinska. Problémy dělal především polétavý prach. Nejhorší situace nastala v sobotu ráno v Ostravě-Zábřehu. Na tamní stanici činila průměrná klouzavá čtyřiadvaceti­hodinová koncentrace polétavého prachu v ovzduší 126 mikrogramů na metr kubický. Denní limit je přitom padesát mikrogramů. V podvečer klesla hodnota pod sto mikrogramů. Největším zdejším problémem jsou lokální topeniště a také automobilová doprava. Hodnoty nad 100 mikrogramů hlásilo v sobotu dopoledne i dalších pět stanic. Večer již pouze jedna.

Zhoršení však znovu nastalo v neděli. Hranice sto mikrogramů byla v průběhu odpoledne dosažena či překročena na sedmi stanicích – v Bohumíně (136), Ostravě-Bartovicích (125), Ostravě-Zábřehu (121), Karviné (118), Věřňovicích (110), Ostravě-Fifejdách (104) a Ostravě-Přívozu (100). Na dalších devíti stanicích hodnoty přesáhly limit padesáti mikrogramů.

Existuje podle Vás reálné řešení, jak v brzké době zlepšit ovzduší v regionu? HLASUJTE ZDE!

Podle meteorologů bude podobná situace panovat i v následujících dnech. „Ráno a dopoledne očekáváme časté mlhy,“ řekla Eva Auxtová z ostravské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu. Inverzní ráz počasí se podepíše na zvýšených koncentracích škodlivin v ovzduší. Během dne by mělo i díky mírnému větru docházet ke zlepšení, v noci je však nutné znovu počítat se zhoršením.

„Žádáme občany, aby v těchto dnech svým jednáním minimalizovali množství vypouštěných škodlivin do ovzduší. Rovněž žádáme řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli, neboť emise z automobilů se významně podílejí na zvýšené koncentraci znečišťujících látek,“ uvedl Bruštík s tím, že zejména starší lidé, děti a nemocní by měli omezit pobyt venku. „Není vhodné venku sportovat, větrat by se mělo jen krátce a intenzivně. Smog může vyvolat především dýchací obtíže. Doporučujeme zvýšit přísun vitaminů, zejména vitaminu C, nekouřit a vyhýbat se zakouřeným prostorám,“ doplnil Bruštík.

Podle Jiřího Bílka ze Zdravotního ústavu Ostrava není nástup smogové situace v polovině října nijak výjimečný. Nejhorší podmínky pravidelně nastávají v lednu a únoru.

Všechny články o znečištěném ovzduší na Ostravsku ČTĚTE ZDE!