Lidé se silným sklonem k tradici, kteří striktně trvají na smrčku nebo jedličce i doma, s tím nesouhlasí, dokonce tvrdí, že ten nový strom je přivezen z Číny.

Není to pravda. Ohledy jsou bezpečnostní, vítr takových stromů na náměstích shodí každoročně několik. A Ostrava je ve větrném ústí Moravské brány.

close Strom republiky v centru Ostravy v roce 1925. info Zdroj: Archiv Deníku zoom_in První vánoční strom (tehdy strom republiky) byl na Masarykově náměstí vztyčen 27. listopadu 1925. Přivezli ho z šenovského polesí.

Tradice stromů republiky započala v Brně z popudu spisovatele Rudolfa Těsnohlídka v roce 1924. Vybíraly se peníze, ošacení a dárky pro opuštěné děti.

V Ostravě té doby to mělo obrovský ohlas. Bylo proto smutné, když loni v hukvaldské oboře někdo odcizil sochu Těsnohlídkovy lišky Bystroušky; od letošního dubna je opět na svém místě.

Původní stromy republiky jsou jaksi spojeny s Vánocemi a vírou v Boha, takže sociálnědemokratické vedení města včetně starosty Jana Prokeše váhalo na náměstí strom vztyčit, neboť v této straně byl silný ateistický duch. Ale nakonec soudruzi ustoupili. Nejvíce finančních prostředků se u stromu republiky vybralo v roce 1938, kdy byla Ostrava přeplněna lidmi vyhnanými z českého pohraničí, Těšínska a ze Slovenska. Pod stromem byly velké skleněné kasičky a lidé viděli, kolik peněz v nich přibývá.

Komunisté na vánoční stromy moc nedbali, také jejich význam po roce 1990 je víceméně symbolický, především ale komerční. Zahajují předvánoční prodeje. Kasičky pro chudé děti pod nimi nejsou.

Takže… vánoční strom z umělé hmoty je letos na Masarykově náměstí postaven kvůli bezpečnosti, aby na návštěvníky trhů za větrného dne nespadl. Nevyrobili ho Číňané, ale česká firma s anglickým názvem MK-mont Illuminations z Klášterce nad Ohří.