Své úvahy nastínil ve čtvrtek během odročeného hlavního líčení u Obvodního soudu pro Prahu 4. Podle něj by jednání opilé řidičky, která neštěstí zavinila, nemělo být posuzováno jako usmrcení z nedbalosti, ale přísněji, jako obecné ohrožení se sazbou od osmi do patnácti let vězení.

Podobný případ

Mimo jiné zmínil nedávný pravomocný verdikt Vrchního soudu v Olomouci týkající se smrtelné nehody na Znojemsku. K jedenácti a půl roku žaláře byl odsouzen muž, který v opilosti a ve vysoké rychlosti způsobil tragickou havárii.

Ilustrační foto.
První aukce zabavené kryptoměny v Ostravě! Vítěz nakonec prodělal tisíce

Ještě předtím svou zběsilou jízdou ohrozil řadu lidí. Soud ho uznal vinným z obecného ohrožení. „Obě nehody mají mnoho společného,“ řekl Deníku Petr Kausta.

Také souzená řidička z Prahy byla silně opilá a značně překročila rychlost. Během jízdy ohrozila další osoby. „Soud by na základě důkazů mohl uvažovat o změně právní kvalifikace na trestný čin obecného ohrožení,“ dodal Petr Kausta.

Nehoda

Neštěstí se stalo vloni 5. července v Praze. Vozidlo zezadu narazilo do služebního automobilu s ostravskými policisty. Pavol Kikloš, sedící vzadu, na místě zemřel, další policista a jeho kolegyně vpředu utrpěli zranění.

Řidička výrazně překročila povolenou rychlost, v sobě měla kolem dvou promile alkoholu. Na nehodu si podle svých slov nepamatuje.

Utkání semifinále play off Chance ligy - 4. zápas: HC RT TORAX Poruba 2011 - Rytíři Kladno, 7. dubna 2021 v Ostravě. Jaromír Jágr na střídačce Kladna.
Jágr uspěl dvakrát i v Ostravě, ale nedohrál. Poruba v play-off končí

„Nevzpomínám si,“ uvedla. Prý se probrala až ve chvíli, kdy nad ní stál dopravní policista. Soudu však dokázala poměrně podrobně popsat, co se dělo předtím. S manželem a dětmi šli tehdy na bazén. Její muž začal údajně flirtovat s cizí ženou. Ve vzteku proto začala popíjet alkohol.

Po sedmičce vína si dala i tři vodky s energetickým nápojem. Pak společně odjeli domů, kde došlo k prudké rodinné hádce. To potvrdil i její manžel s tím, že dal ženě dvě facky. Když poté kouřil na balkoně, zaregistroval, jak nasedla do vozu. Vzápětí se v dalším autě vydal za ní. Řidička cestou způsobila drobnou nehodu, od níž ujela. Pak následoval tragický náraz do policejního vozu.

Soud již vyslechl řadu svědků a znalců. Ti se vyjadřovali k samotné nehodě, způsobeným zraněním i příčině smrti. Zřejmě bude předvolán i znalec z oboru forenzní biomechanika.

Hlavní líčení bylo odročeno na druhou polovinu května.