Jitka Rudovičová (41 let), která s více než dvěma promile alkoholu způsobila tragickou havárii, stráví ve vězení deset let. Rozhodnutí padlo v rámci odvolacího řízení. Verdikt je pravomocný a není proti němu odvolání.

Rudovičová v opilosti a rychlosti blížící se 200 kilometrů za hodinu narazila zezadu do služebního vozu, jehož osádka se vracela z hlavního města do Ostravy. Pavol Kikloš, sedící vzadu, na místě zemřel, další policista a jeho kolegyně utrpěli těžká zranění. Následky mají dodnes. Rudovičová v sobě měla kolem dvou promile alkoholu.

Při dopravní nehodě v Praze zemřel ve služebním voze policista Pavol Kikloš.
Za smrt ostravského policisty dostala opilá řidička z Prahy 13 let

Případ byl nejprve souzen jako nedbalostního ublížení na zdraví s následkem smrti se sazbou dva až osm let. S tím ale nesouhlasil ostravský advokát Petr Kausta, jenž zastupuje pozůstalé po Pavolu Kiklošovi a těžce zraněnou policistku. Argumentoval tím, že řidička svou zběsilou jízdou ohrozila řadu dalších vozidel. Opakovaně navrhoval zvážení změny právní kvalifikace na obecné ohrožení. Dokonce nechal vypracovat znalecký posudek, na jehož základě skutečně došlo k překvalifikaci na obecné ohrožení.

Případem se nejprve zabýval Obvodní soud pro Prahu 4, po změně kvalifikace jednání vedl Městský soud v Praze, který Rudičové vyměřil třináct let vězení. Žena se proti verdiktu odvolala k pražskému vrchnímu soudu, který jí v úterý trest snížil o tři roky na deset let. Právní kvaifikace zůstala stejná.

Hádka

Nehoda se stala 5. července 2020 v Praze. Osudného dne šla Rudičová s manželem a dětmi na bazén. Její muž údajně flirtoval s cizí ženou. Ve vzteku proto vypila větší množství alkoholu. Pak společně odjeli domů, kde došlo k prudké rodinné hádce. To potvrdil i její manžel, který dal ženě dvě facky.

Nehodu zavinila opilá a zdrogovaná řidička.
Smrt ostravského policisty: obhajoba pražské řidičky se u soudu hroutí

Když poté kouřil na balkoně, zaregistroval, že nasedla do vozu. Vzápětí se v dalším autě vydal za ní. Řidička cestou nejdříve způsobila drobnou nehodu, od níž ujela. Pak následoval tragický náraz. Rudovičová si prý vybavuje pouze scénu z bazénu, poté začala vnímat až situaci, kdy byla s policistou u svodidel. Co bylo mezi tím, údajně neví.

K TÉMATU

Zloděj medailí stále uniká

Policie v současné době vyšetřuje i další případ, ve kterém figuruje Pavol Kikloš. Neznámý zloděj vloni na podzim z jeho hrobu v Ostravě-Vítkovicích ukradl dvě medaile. Pachatele se však zatím dopadnout nepodařilo a policie věc odložila. Deníku to potvrdila Eva Michalíková z moravskoslezské policie. Pátrání však dále pokračuje.

Při dopravní nehodě v Praze zemřel ve služebním voze policista Pavol Kikloš.
Hyenismus! Z hrobu ostravského policisty Pavola Kikloše někdo ukradl medaile

„Uvítáme jakékoli svědectví z místa nebo také informaci, pokud by někomu byly dané medaile nabídnuty ke koupi,“ řekla Michalíková s tím, že informace lze poskytnout na linku 158.

Jedná se o medaile:

1 ks čestná medaile (černo-zeleno-bílá)
1 ks medaile ředitele policie Moravskoslezského kraje (modro-bílá)