Drogu si na veřejné toaletě aplikoval nitrožilně, po chvíli upadl do bezvědomí. O něco později ho našel náhodný svědek. Následoval převoz do nemocnice, kde však i přes veškerou snahu lékařů zemřel.

Příčina smrti se dala odhadnout, potvrdit ji ale musela až pitva. Výsledek byl jednoznačný – intoxikace pervitinem. Okolnostmi úmrtí se začala zabývat policie, která zjišťovala, odkud muž drogu sehnal.

Zrekonstruovaná památkově chráněná Grossmannova vila, 26. březen 2024, Ostrava.
Velká proměna: Záchrana Grossmannovy vily v Ostravě je hotová, podívejte se

Kriminalisté prověřovali, s kým se stýkal, kde byl naposledy a podobně. Pátrání směřovalo i do komunity drogově závislých osob. Zde se ochránci zákona dostali až k sedmatřicetileté Renatě M. z Ostravy, jež se osudného dne s mužem sešla. A právě od ní smrtící dávku pervitinu převzal.

Zatčení a soud

Žena byla zadržena vloni na jaře. Nyní si vyslechla definitivní verdikt. Zákon je v těchto případech nekompromisní. V případě úmrtí je u drogového zločinu sazba jako u vraždy, tedy 10 až 18 let. Pokud ale obžalovaný prohlásí vinu, nebo se státním zástupcem uzavře dohodu o vině a trestu, může být rozsudek mírnější. A přesně tato situace nastala…

K tragické události došlo na přelomu let 2022 a 2023, konkrétně 28. prosince 2022 ve večerních hodinách. Muž byl nejprve s Renatou M. v jejím bytě, kde si dal první dávku pervitinu formou šňupání. Tu druhou si později nitrožilně aplikoval na toaletě nákupního centra.

Ilustrační foto.
Kuriózní nehoda v centru Ostravy. Řidič sice nebyl na vině, ale pak nafoukal

Žena se před soudem zodpovídala nejen ze smrti muže, ale také z několikaletého prodeje pervitinu. Ke všemu se přiznala a prohlásila vinu. Díky tomu i dalším okolnostem se k ní Krajský soud v Ostravě zachoval shovívavě a vyměřil jí trest výrazně pod spodní hranici trestní sazby, jež činí 10 až 18 let.

Šest let žaláře

Renata M. odešla se šesti roky ve věznici s ostrahou. To se však nelíbilo státnímu zástupci. Ten sice souhlasil s uložením trestu pod spodní hranici, k tak výraznému snížení ale neviděl důvod. Proto se odvolal k Vrchnímu soudu v Olomouci, který nyní vynesl definitivní verdikt.

Čtvrté křídlo, předprodej, knižní hit, Knihy Dobrovský, knihkupectví, Ostrava, 25. 3. 2024
VIDEO: Knižní mánie v Ostravě. Na předprodej nového hitu se stála dlouhá fronta

Senát dal za pravdu žalobci a trest Renatě M. zvýšil na osm let. „Trest uložený soudem prvního stupně byl nepřiměřené mírný. Na základě prohlášení viny jsou dány podmínky pro uložení trestu pod spodní hranici základní trestní sazby, ale ne v tak výrazné výši, jak to učinil soud prvního stupně,“ vysvětlil mluvčí olomouckého vrchního soudu Stanislav Cik s tím, že senát trest zvýšil o dva roky na osm let.

Rozhodování o věznici

Odsouzení na osm a více roků automaticky znamená zařazení do nejpřísnějšího typu věznice se zvýšenou ostrahou. V tomto případě ale odvolací soud dospěl k závěru, že je vhodné a dostačující Renatu M. umístit do mírnější věznice s ostrahou.

Rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci je pravomocné a není proti němu odvolání. V úvahu přichází jen dovolání k Nejvyššímu soudu, které ale nemá odkladný účinek.

Trestní zákoník

§ 283Nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy

(1) Kdo neoprávněně vyrobí, doveze, vyveze, proveze, nabídne, zprostředkuje, prodá nebo jinak jinému opatří nebo pro jiného přechovává omamnou nebo psychotropní látku, přípravek obsahující omamnou nebo psychotropní látku, prekursor nebo jed, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitým trestem.

(2) Odnětím svobody na dvě léta až deset let nebo propadnutím majetku bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1

a) jako člen organizované skupiny,

b) ač byl za takový čin v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán,

c) ve značném rozsahu, nebo

d) ve větším rozsahu vůči dítěti nebo v množství větším než malém vůči dítěti mladšímu patnácti let.

(3) Odnětím svobody na osm až dvanáct let nebo propadnutím majetku bude pachatel potrestán,

a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 těžkou újmu na zdraví,

b) spáchá-li takový čin v úmyslu získat pro sebe nebo pro jiného značný prospěch,

c) spáchá-li takový čin ve velkém rozsahu, nebo

d) spáchá-li takový čin ve větším rozsahu vůči dítěti mladšímu patnácti let.

(4) Odnětím svobody na deset až osmnáct let nebo propadnutím majetku bude pachatel potrestán,

a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 těžkou újmu na zdraví nejméně dvou osob nebo smrt,

b) spáchá-li takový čin v úmyslu získat pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu, nebo

c) spáchá-li takový čin ve spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech.

(5) Příprava je trestná.